Funkcjonalna kuchnia to serce domu. Moja w dalszym ciągu jest nie skończona. Brakuje mi płytek między dolnymi półkami, a wiszącymi szafkami – ale tak to jest jak się Jakub uprze, że zrobi to sam. Mam bardzo podobny temperament, więc go rozumiem. Nie zmienia to jednak faktu, że chciałabym aby moja kuchnia wyglądała tak bajecznie jak kuchnia Sylwii. Sylwie już znacie z wpisu: Piękne Świąteczne wnętrze- dekoracje, zainspiruj się. Jeśli jeszcze go nie widziałaś to koniecznie to nadrób i przede wszystkim upewnij się, że lubisz już Basia Smoter Blog na Facebooku – tam wrzucam informacje o każdym nowym wpisie, a niebawem będzie jeszcze więcej fajny kuchni i niezbędnych gadżetów. Szkoda by było to przegapić prawda? Pewnie wrzucę też informacje o mojej kuchni gdy tylko ją skończymy:) A poniżej macie opis kuchni marzeń – prosto z maila, którego dostałam od Sylwii 🙂
Jak urządzić funkcjonalną kuchnie?
Jak urządzić funkcjonalną kuchnie?
Przedstawiam Wam dziś moja kuchnie, moje królestwo. Najbardziej lubiane przeze mnie miejsce w całym mieszkaniu. Królestwo, które jest od postaw samodzielnie przeze mnie zaprojektowane. Tutaj nie ma przypadku. Każda przestrzeń jest zaaranżowana właśnie tak, jak ja chciałam. Mąż nie ingerował i do końca nawet nie miał pojęcia jak kuchnia będzie wyglądała. Wiedział, że mam swoją wizję i czekał na finał.
Moim ogromnym wsparciem i jednocześnie realizatorem mojej wizji był mój zdolny wujek, stolarz z wieloletnim doświadczeniem. W 100 % sprostał moim oczekiwaniom. A nie było łatwo.
Pomieszczenie ma ok 25m2 powierzchni, dwa okna połaciowe, posiada duży skos (ścianka kolankowa to zaledwie 50cm) oraz legary – drewniane słupy. To znacząco wpływało na projekt i oczywiście powodowało utrudnienia w jego realizacji. Dodatkowo w kuchni została wyprowadzona instalacja gazowa i tu siłą rzeczy musiał być zamontowany duży dwufuncyjny piec grzewczy. Wymagało to jego zabudowania oraz zintegrowania szafki z resztą kuchni.
Funkcjonalna kuchnia.
Funkcjonalna kuchnia.
Dla mnie bardzo ważna jest funkcjonalność pomieszczeń, a w kuchni ma to szczególne znaczenie. Na podstawie wieloletniego doświadczenia jako gospodyni domowa wiedziałam jakie elementy wyeliminować i czego nie robić, by korzystanie z kuchni było łatwe i przyjemne. To moja druga kuchnia w życiu, która sobie zaprojektowałam. Pierwsza była o połowę mniejsza i nie miała tylu szuflad. Dlatego wiedziałam, że w następnej postawię przede wszystkim na szuflady. Teraz mam ich 20 sztuk.
Szafki w kuchni
Szafki w kuchni
Szuflada to najbardziej funkcjonalne rozwiązanie w kuchni. Uwielbiam też szafkę z przegrodami na tace, deski, patery i inne większe płaskie przedmioty. Nie ma nic gorszego jak wyjmowanie deski ze spodu całej sterty rzeczy. Tu sięgasz naprawdę bardzo łatwo i wygodnie po to, czego potrzebujesz.
No i moja wysoka szafka gospodarcza z wysuwanym wieszakiem. Tak, to wieszak na krawaty 😃 ale ja wykorzystałam go na przechowywanie szczotek i mopów. Pierwotnie chciałam, by ta szafka była otwierana tradycyjnie od strony salonu ale tam chciałam mieć tablice magnetyczno-kredową. Dlatego musiałam wykombinować co innego i myślę, że to zdało egzamin 😊
Zlew obok płyty indukcyjnej.
Zlew obok płyty indukcyjnej.
Wiem, że ta kuchnia nie jest idealna dla każdego, ale na pewno taka jest dla mnie. Podstawa to to, by użytkownikom kuchni było w niej wygodnie. Tu muszę nawiązać do niepochlebnych opinii, z którymi się spotkałam publikując zdjęcia kuchni w internecie. Spore zamieszanie wywołało umiejscowienie zlewu obok płyty indukcyjnej. Za ten układ została kuchnia wielokrotnie skrytykowana. Ponieważ nie jest to zgodne z zasadami trójkąta ergonomicznego, jest to niebezpieczne i w ogóle to wprowadzam ludzi w błąd, bo będą naśladowali mój “błąd projektowy”. Tymczasem ja tego absolutnie nie uważam za błąd! Przeciwnie. Dla mnie to wygoda i tak miałam w kuchni zawsze odkąd zaczęłam swoją przygodę z gotowaniem. Czy w tym jest coś złego? Czy odstępstwo od reguły jest czymś złym? Nigdy, przez ok 13 lat, nie było sytuacji, żebym na taki układ narzekała, co gorsza bym na tym ucierpiała. Kwestia bezpieczeństwa- prąd + woda – ok. Ale przecież nie leje hektolitrów wody bezpośrednio na płytę, która jest pod prądem. Jedyny minus to krople wody, które naturalnie trzeba wycierać jak się pochlapie płytę.
Nawiasem mówiąc – przy gotujących i kipiących ziemniakach wydostaje się w kilka sekund więcej wody na płytę niż te kilka zachlapań podczas mycia w zlewie. Więc nie rozumiem obaw o bezpieczeństwo, tym bardziej że mam rzecz jasna zlew, płytę i wokół wszystko dobrze uszczelnione. Ale ok, wiadomo nie wszystkim się to musi podobać i nie mam zamiaru z tym walczyć. Chciałabym tylko, żeby wszyscy, którzy są tym oburzeni wzięli pod uwagę to, że to mój świadomy wybór podyktowany własną wygodą. Zawsze można szybko coś odcedzić bez biegania po kuchni albo dolać wody do zupy itd. Ok już się nie dwoje i troję nad tym tematem, reasumując – każdy robi jak uważa:).
Dekoracje do kuchni
Dekoracje do kuchni
Elementem ozdobnym naszej kuchni są oczywiście nasze półeczki na linach, które wykonaliśmy z mężem własnoręcznie. Drewno jest zdobyte z rozbiórki starego domu, oszlifowane i zaimpregnowane olejem do drewna.
Znajdują się nad półwyspą, miejscem które jest najbardziej przez wszystkich oblegane. Przygotowujemy tu półprodukty, parzymy kawę czy herbatę albo po prostu rozmawiamy z gośćmi podczas przyrządzania poczęstunku lub potraw. Przy tym zawsze niezbędny jest mobilny pojemniczek na odpadki. Zaczepia się go o rant szafki/szuflady w dowolnym miejscu. Bardzo przydatna rzecz.
Funkcjonalna kuchnia.
Funkcjonalna kuchnia.
Kuchnia to serce naszego domu, tu się najwięcej dzieje. O tym miejscu mogłabym mówić godzinami, bo nieskromnie przyznam, że jest o czym. Tworząc te kuchnię miałam na względzie przede wszystkim własną wygodę oraz praktyczność. Jest kilka fajnych rozwiązań, które może komuś podsunę przy planowaniu własnej kuchni. Bardzo mnie cieszy, gdy kogoś mogę zainspirować. To dla mnie duży komplement. Jeśli ciekawi Was więcej zapraszam do śledzenia mojego konta na instagramie @jsdizajn
A ja bardzo dziękuję Sylwii za tak ciekawy i inspirujący wpis. Was serdecznie zapraszam do przeglądnięcia innych wpisów w kategorii wnętrza – będzie ona stale rosła. I widzimy się w kolejnym wpisie i na moim prywatnym instragramie @basiasmoter.
Buziaki, Wasza Basia.
Poniżej ściągawka 🙂
Blat – Drewno retro Kronopol , Fronty drewnopodobne – Wiaz Berlin Kronopol, Szuflady – ModernBox, Pojemnik na odpady – kupiony w sklepie Belmeb, Wieszak na szczotki – sklep Belmeb, Kosz cargo- sklep Belmeb, Płytki podłogowe – gres szkliwiony Cement Patchwork 60×60 artens, kupione w Leroy Merlin , Lampy – allegro , Zlew – leroy merlin , Bateria – allegro , Kosze do segegacji smieci – Belmeb , Hokery – ikea