Alkohol w kosmetykach. Kosmetyki bez alkoholu – czy są lepsze? Po co w kosmetykach pojawia się alkohol. Rola alkoholu w kosmetykach.

Autor: Basia Smoter


Alkohole w kosmetykach, czy tak naprawdę są one tam potrzebne? Tyle mówi się przecież o składach kosmetyków. Gdy bierzemy w drogerii kosmetyki i czytamy składy, to przecież w większości składów pojawia się słowo alkohol. A alkoholi jest masa, może to być przecież: cetyl alcohol, isostearyl alcohol, benzyn alcohol, alcohol denat czy nawet gliceryna – tak moi kochani gliceryna też jest alkoholem, tak samo jak sorbitol – więc, alkohol w swojej nazwie wcale nie musi mieć słowa alcohol. Tych alkoholów tak naprawdę w kosmetykach jest dużo więcej. Ale dziś przyjrzymy się temu, czy każdy alkohol zawarty w kosmetykach jest złą substancją? I dlaczego firmy tak uparcie wrzucają alkohol do swoich kosmetyków. 


 

   
alkohol w kosmetykach





 



 





Nie każdy z nas może pamiętać z lekcji chemii co to jest alkohol. Więc przypomnę jest to związek organiczny węgla z co najmniej jedną grupą hydroksylową – nie musisz tego pamiętać. Ale pomoże Ci to zrozumieć, który alkohol możesz uważać za zły. Pewnie w pierwszym skojarzeniu każdego, kto usłyszy słowo alkohol pojawia się napój wyskokowy – jednak alkoholi jest tysiące i mają przeróżne właściwości, a co za tym idzie zastosowania. Więc, naturalną koleją rzeczy jest to, że alkohole odnalazły swoje miejsce w kosmetyce. Czy to dobrze, że są te alkohole w kosmetykach czy źle? Jakie funkcje pełnią te substancje w produktach przeznaczonych do dbania o urodę? 


   


 






Rola alkoholi w kosmetykach. Funkcje alkoholi.  


 






Alkohole są przede wszystkim rozpuszczalnikami, tą funkcję pełnią dosyć popularne w kosmetykach “glikole” : glikol propylenowy i glikol etylenowy. Inną funkcją alkoholi jest nadanie kosmetykom zapachu, za zapach kosmetyków najczęściej odpowiedzialne są: anise alcohol, cinnamyl alcohol czy popularny amykcunnamyl alcohol. Kolejną bardzo ważną funkcją alkoholi jest emulgacja. Inaczej ujmując, alkohole przyśpieszają powstanie łatwo aplikowanych produktów, poprawiają lepkość, a także nie rzadko stają się emolientami, które zatrzymują wodę w naszej skórze (alcohol lanolinowy, alcohol arachidylowy lub bardzo popularny alkohol cetylowy). Jednak najważniejszą funkcją alkoholi i chyba najczęściej przez nie spełnianą jest nic innego jak konserwacja. To dzięki temu, że Twój ulubiony kosmetyk ma w swoim składzie np alkohol, nie musisz go wyrzucać po kilku dniach od pierwszego użycia. Konserwanty nie są takie złe. Sprawiają, że w danym produkcie nie zachodzą szybko procesy przemiany – nie psuje się on i dzięki temu możesz cieszyć się świeżością kremu, podkładu czy maski do włosów przez długi czas. W tej roli najczęściej spełnia się etanol.  


   


 






Alkohole nawilżają


 


Ciekawe prawda? Powszechnie krąży przekonanie, że przecież alkohole przesuszają skórę. Chociaż mnie już nic nie zadziwi, po tym jak wczoraj wdałam się w dyskusje z dziewczyną, która stwierdziła że ona od ponad 2 tygodni nie myje twarzy wodą tylko samymi płynami micelarnymi – bo woda przesusza. O mój Boże… Ale temat przesuszania skóry przez wodę i jej rzekomej szkodliwości poruszę w kolejnym wpisie. Więc jeśli zależy Ci na świadomym wyborze najlepszych kosmetyków dla potrzeb Twojej skóry i pielęgnacji bez ściemy upewnij się, że tak jak inni lubisz już Basia Smoter Blog na Facebooku ponieważ tylko wtedy nie przegapisz kolejnych wartościowych porad urodowych. Jak to jest z tym nawilżaniem przez alkohole? Za to odpowiada m.in. sacharoza, glukoza, czy fruktoza – możesz powiedzieć, że przecież to są cukry. Ale te w wyniku pewnych reakcji mogą przekształcić się w alkohol. 




 


 


Czy alkohol w kosmetykach niszczy włosy?


 


Alkohole odgrywają szczególną rolę w pielęgnacji włosów. Wspomniana wyżej gliceryna – pochłania wilgoć i dzięki temu nawilża włosy. Podobnie działa glikol propylenowy, sorbitol, searyl alcohol, czy fructose.


   









Jak z pewnością zauważyłyście, nie zawsze słowo alcohol w składzie produktów kosmetycznych musi budzić nasze obawy. Związków alkoholów w kosmetykach jest mnóstwo i zazwyczaj ich obecność w produktach jest w pełni uzasadniona. Jednak osoby ze skórą wrażliwą powinny uważać, ponieważ alkohole mogą podrażniać ich skórę. No i oczywiście wszystko zależy od indywidualności danej skóry i konkretnej osoby, ponieważ jak powszechnie wiadomo w dzisiejszych czasach ludzie mogą mieć uczulenie nawet na ogórki :). Trzeba patrzeć z rozsądkiem na składy i nie dać się zwariować. Ponieważ kupując kosmetyk, w którym jest alkohol, ale tylko po to by pomógł substancją odżywczym wejść głębiej w skórę nie zrobimy sobie nim krzywdy – a wręcz przeciwnie damy temu produktowi możliwość faktycznego działania.  


  

Dermedic Tolerans Sensitive fizjologiczna emulsja micelarna dla skóry nadwrażliwej



 


   


 


A teraz ciekawostka zdjęcie składu fizjologicznej emulsji micelarnej do skóry nadwrażliwej, która jest bez SLS, SLES, mydła czy parabenów – ma w sobie alkohol – można? Można – bo wy już wiecie, że nie zawsze alkohol  w kosmetykach jest zły. A jeśli jesteście ciekawe tej emulsji, to to jest dokładnie ta. Mam zamiar lada dzień zacząć jej używać. 


 








Po przeczytaniu tego tekstu doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że alkohol w kosmetykach wcale nie musi być taki zły, a firmy nie wrzucają go tam bez powodu. Trzeba zaznaczyć, że tego alkoholu w tych kosmetykach zazwyczaj też są śladowe ilości – pewnie nawet mniej niż w rurce z kremem do którego cukiernie dodają alkohol też dla konserwacji :). Tradycyjnie zachęcam Was do śledzenia najlepszych nowości kosmetycznych na Basia Smoter Blog na Facebooku i podglądania mojego życia prywatnego w relacjach na instagramie – basiasmoter. Podsyłam też kilka niezwykle ciekawych wpisów, więc jeśli ich nie widziałaś koniecznie zerknij.  


    




> Jak się pozbyć wągrów. Zobacz lekcję pierwszą 😉 


> Jak wygładzić puszące się włosy w kilku krokach.


> Podrażnienia po goleniu. Jak z tym walczyć? Sposób na czerwone kropki.


> Moje nowe, ulubione matowe pomadki. Zobacz te piękne kolory.


> Najczęstsze problemy z hybrydą. Poznaj ich rozwiązanie.


   








 


Podobne posty

Napisz komentarz