Atywia opinie i skutki uboczne po prawie dwóch latach zażywania. Tabletki antykoncepcyjne.

Autor: Basia Smoter


Atywia to tabletki antykoncepcyjne, tabletki hormonalne, które biorę już prawie 2 lata. Zaczęłam je brać miesiąc przed rozpoczęciem brania tabletek na trądziki – Axotret. Zresztą o efekcie kuracji i moich niepokojach mogliście przeczytać tutaj. Przyznam szczerze, że nie chciałam brać hormonów, nie chciałam ingerować w moją uporządkowaną wtedy gospodarkę hormonalną. I z perspektywy czasu troszkę, żałuję, że muszę je aż tyle czasu zażywać i tu nie chodzi tylko o skutki uboczne Atywii. Ale poruszam ten temat, aby poznać Wasze opinie o tabletkach antykoncepcyjnych, tabletkach hormonalnych i czy któraś z Was brała lub bierze Atywię?


   

tabletki antykoncepcyjne atywia opinie
Tabletki antykoncepcyjne Atywia opinie. 

Ja będę posługiwała się akurat przykładem Atywii, ponieważ ją biorę i to w sumie są moje drugie hormony. Pierwsze brałam jako nastolatka i brałam je leczniczno, ale nie będę Wam teraz o tym opowiadała:). Zaznaczę, że są to leki, które wymagają recepty, a wydanie recepty powinno poprzedzić badanie krwi m.in. na hormony – przynajmniej tak to było dwa razy w moim przypadku. I wydaje mi się, że to jest konieczne. Aczkolwiek specjalistą w medycynie i lekach nie jestem.


 


 
Tabletki antykoncepcyjne Atywia skutki uboczne.


  


Czy jest się czego bać biorąc tabletki antykoncepcyjne? Mimo tego, że u mnie wszystko przebiegało jeśli chodzi o te tabletki poprawnie i przebiega w dalszym ciągu, to tak samo z zaniepokojeniem patrzę na skutki uboczce. Bo dobrze wiecie, co przeżywałam przy tabletkach Axotret i leczeniu trądziku – to ten link, który Wam wklejałam w pierwszym akapicie jeśli nie widziałyście. Jak sobie czytam tą ulotkę i skutki uboczne, i widzę takie punkty jak: migreny, nadciśnienie, torbiele, choroby skóry, grzybica, wypadanie włosów, obrzęki nóg, bóle, infekcje i wiele innych, w tym nowotwory, to czuję niepokój. Zresztą pamiętacie, że ja z racji długiego brania tabletek atykonepcyjnych musiałam robić badania USG piersi. Mój opis całego USG piersi jak to wyglądało, zobaczycie jak klikniecie <tutaj>. Ale do czego dążę? Do tego, że w mojej opinii wszelkiego rodzaju chemia to ostateczność. Tak samo jak mega mocne leki z izotretynoiną na trądzik, które musiałam przyjmować. Tak samo jak tabletki antykoncepcyjne Atywia czy inne, wiadomo – wszystko niesie za sobą skutki uboczne. Skutki uboczne może powodować każdy lek, czy nawet żywność jeśli masz na nią uczulenie. Ja jednak jestem ostrożna w przyjmowaniu chemii i staram się ograniczać ją w moim życiu do minimum. Mimo tego, że jak mnie dobrze znacie, to w ostatnim czasie mi to totalnie nie wychodziło. Wydaje mi się jednak, że kluczem do sukcesu w braniu hormonów jest chyba to, że deklarowane jest, że są coraz to bezpieczniejsze dla kobiet, a dobrze dobrane nie powinny prowadzić do skutków ubocznych.


   


 
Wiem, że wiele z kobiet bierze hormony z racji bolesnych miesiączek, ja sama jak mam porównać okres przed braniem pigułek, a teraz to jest to całkiem inny świat. Wcześniej nie dość, że bolało mnie okropnie to lało się ze mnie w taki sposób, że najbardziej ekonomiczne byłoby dla mnie siedzenie cały tydzień na toalecie. A teraz jest naprawdę dużo lepiej, ale nie powiem że nie odczuwam okresu w ogóle. Jednak to jest największa zaleta tabletek antykoncepcyjnych jaką teraz widzę. Zmniejszenie ilości dni okresu z ponad tygodnia, na 3 dni – mega genialne uczucie. 5 dni okropnego bólu okresowego, skrócone do kilku godzin pierwszego dnia lekkich bólów. Różnica diametralna. 


   
Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych


 

Trochę się boję, jak to będzie gdy przestanę brać tabletki. Podobno bardzo często po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych lecą włosy garściami. Ale zastanawiam się, czy to nie jest tak jak po karmieniu piersią? Pamiętam, że wtedy leciały mi okropnie, ale za to od początku ciąży miałam mega gęste włosy. Natomiast teraz podczas zażywania tabletek gubię włosy, nie jakoś strasznie ale widać, że wypadają. I szczerze, nie wyobrażam sobie jak to nie daj Boże, odpukać w niemalowane, byłoby gdyby mi po odstawieniu hormonów włosy leciały w szybszym tempie – jak już teraz, czasami zapychają odkurzacz i wannę. Kolejny istotny punkt, o którym nie napisałam wyżej to fakt, że podczas brania tych tabletek nie przytyłam w jakiś widoczny sposób. Jak już Wam mówiłam przy okazji wpisu o tym czy kupić dietę Lewandowskiej, czy Chodakowskiej i co wybrałam, obecnie ważę 61kg, ale wzrostu wagi o 3kg w żadnym stopniu nie wiążę z hormonami. Już bardziej z pigułkami wiążę brak sił witalnych i ogólną niechęć. Aczkolwiek samopoczucie w porównaniu z tym co było podczas brania Axotretu mam tak, że aż się wyrażę zajebiste, jakbym miała moc energonu – pozdrawiam fanów Transformersów;) 


 


  


Ale dlaczego Wam o tym wszystkim opowiadam? Ponieważ Wiem, że sporo osób jest w takiej sytuacji jak ja. Osób, które biorą tabletki antykoncepcyjne, nie wiedzą czy przerwać terapię lub boją się skutków ubocznych. A ja jestem również ciekawa Waszych historii z tabletkami hormonalnymi, co bierzecie lub brałyście i czy wszystko było pięknie, czy posypały się skutki uboczne?. Ja z pewnością napiszę Wam jak to będzie w moim przypadku po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych Atywia. Jak będzie wyglądał okres, czy wylecą włosy i tak dalej, i tak dalej. Jeśli Was ten temat ciekawi to obserwujcie bloga i upewnijcie się, ze lubicie Basia Smoter Bloga na Facebooku, ponieważ tam informuję o każdym nowym wpisie. Tradycyjnie podsyłam inne ciekawe linki na blogu i do zobaczenia w kolejnym wpisie. Wasza Basia.

> 5 kosmetyków, które mają największy wpływ na urodę.


> Przepis na domowe mleko kokosowe z wiórek kokosowych.


> Zasady pielęgnacji cery naczynkowej.


> Pieniąca się maseczka, która oczyszcza twarz.


 


atywia skutki uboczne opinie

 


Podobne posty

Napisz komentarz