Cera naczynkowa to mój koszmar. Mam cerę która momentami totalnie świruje, zdarza się, że jest sucha i odwodniona – z czym próbuje walczyć, a jest to w dużej mierze “zasługa” mojej kuracji anty trądzikowej. Momentami się przetłuszcza, ale stale jest wrażliwa i naczynkowa. Leczenie cery naczynkowej w głównej mierze polega na wzmocnieniu ścianek żył, tak aby te były mocniejsze i nie pękały. Jest to bardzo ważne, ponieważ w tym wypadku zdecydowanie lepiej i łatwiej jest zapobiegać niż leczeń. Trzeba przyznać, że temat cery naczynkowej jest bardzo rozległy, więc dzisiaj omówimy prawidłowe zasady pielęgnacji cery naczyniowej, a właściwie to czego unikać, a w kolejnych wpisach przedstawię Wam gotowe zestawy kosmetyków zarówno na dzień, jak i na noc, które pomogą Wam okiełznać i polepszyć stan cery naczynkowej. Ta wiedza jest niezwykle ważna i w dużej mierze oparta na moim doświadczeniu, więc aby nie przegapić tych istotnych i bardzo przydatnych informacji upewnijcie się, że obserwujecie już bloga oraz lubicie Basia Smoter Blog na Faceooku, i mój prywatny instagram – basiasmoter, wtedy z pewnością nie przegapicie żadnych istotnych informacji i najlepszych premier kosmetycznych.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Pielęgnacja cery naczynkowej
To właśnie pielęgnacja cery naczynkowej jest kluczowa, ponieważ złe dbanie o tą bardzo wrażliwą i wymagającą cerę powadzi do powstania trądziku różowatego. Trądzik różowaty jest niestety problem 20% społeczeństwa i ma on wiele postaci: od intensywnego rumienia, pękających naczynek, przez cysty oraz wrażliwą i złuszczającą się skórę, nawet po przekrwione oczy. A wszystko zawsze zaczyna się od podrażnienia wrażliwej skóry naczynkowej. Dlatego w tym wypadku tak ważna jak ochrona jest również eliminacja czynników podrażniających skórę.
Cera naczynkowa charakteryzuje się tym, że jest bardzo delikatna i cienka, wręcz pergaminowa. Widoczne są na niej nawet najmniejsze zaczerwieniania, ponieważ naczynka krwionośne znajdują się za raz pod skórą. W rezultacie tego naprawdę bardzo łatwą ją podrażnić. A czynniki między innymi takie jak: stres, warunki atmosferyczne, alkohol i nieodpowiednie kosmetyki wpływają bardzo negatywnie na stan skóry, która w efekcie staje się jeszcze bardziej problematyczna. Pielęgnacja cery naczyniowej powinna odbywać się bez udziału kwasów, mocnych peelingów mechanicznych, kosmetyków silnie myjących i zawierających alkohol. Powinna być bardzo delikatna i bogata w składniki aktywne, które korzystnie wpłyną na stan cery naczynkowej np: witaminę C, rutynę, algi morskie, witaminę K, PP czy np miłorząb japoński lub wyciąg z kasztanowca.
Cera naczynkowa, czego unikać?
Cera naczynkowa, czego unikać?
Wiele czynników może sprawić, że stan cery naczynkowej się pogorszy. Nie powodują one bezpośrednio powstania trądziku różowatego, ale w znacznym stopniu wpływają negatywnie na kondycję wrażliwej skóry. O ile one występują pojedynczo w naszym organizmie i nie wywołają takiej szkody, to jeśli się skumulują mogą znacznie odbić się na stanie cery. Koniecznie jest unikanie wszystkiego co podnosi temperaturę ciała, ponieważ wszystko to w rezultacie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi i zaczerwienienia. Bez względu na to czy jest to opalanie na słońcu, czy wylewanie ósmych potów z DVD Ewy Chodakowskiej. To wszystko tak samo podnosi temperaturę ciała i powoduje zaczerwieniania. Zdecydowanie lepszy dla takiej skóry jest delikatny chłód, niż fala gorąca. I dla jasności – nikogo nie zachęcam do bierności w aktywności fizycznej, a raczej do niekumulowania czynników zapalnych. Przedstawiam Wam listę czynników zwiększających napływ krwi do skóry, opracowaną przez doktora Lancera – dermatologa o bardzo szerokiej specjalizacji z ponad 30 letnim stażem.
– Ekspozycja na promienie słoneczne i tutaj bez wyjątku, czy jest filtr na naszej skórze czy nie, promienie słoneczne taki sam sposób rozgrzewają skórę.
– Ekstrema pogodowe: gorąco, zimno, niska wilgotność powietrza.
– Lęk, stres, zakłopotanie, wstyd, frustracja, gniew, nagła zmiana nastroju – wybuchanie śmiechem lub płacz.
– Alkohol, słodzik, gorące dania, kofeina, ostre potrawy, soki cytrusowe.
– Gorące kąpiele, prysznice i sauny.
– Palenie papierosów.
– Intensywny wysiłek fizyczny.
– Silnie stymulujące zabiegi kosmetyczne.
– Zbyt silne pocieranie skóry.
– Nieustanne dotykanie twarzy.
– Leki: aspiryna, ibuprofen, steroidy, opiatowe leki przeciwbólowe, leki rozszerzające naczynka
– Produkty zbyt intensywnie oczyszczające skórę.
– Silnie wysuszające maski.
– Produkty zawierające alkohol.
– Silne substancje zapachowe.
Składniki powszechnie stosowane w kosmetykach mogą podrażnić Twoją wrażliwą skórę, dlatego w kolejnych wpisach napiszę jakich konkretnie produktów warto unikać. Warto podkreślić, że odpowiednio dobrane do naszej cery kosmetyki powinny nie tylko działać odżywczo, ale przede wszystkim ochronnie i obkurczać naczynka krwionośne. Ponieważ naczynka są w stanie pojawić się na Twojej skórze jak już pewnie wiesz w kilka minut, a wyleczenie ich i usuwanie skutków nieodpowiedniej lub złej pielęgnacji nie jest łatwe i najczęściej kończy się w gabinecie kosmetycznym na zabiegu zamykania naczynek. Może chcecie wiedzieć jak wygląda zabieg zamykania naczynek w gabinecie kosmetycznym? Z miłą chęcią opowiem Wam o tym w kolejnych wpisach. Już teraz Wam zdradzę, że podpowiem również w co warto wzbogacić dietę, aby nie mieć problemu z naczynkami oraz rumieniem, i przedstawię obiecane i sprawdzone prze zemnie zestawy kosmetyków do cery naczynkowej. Jeśli będziecie obserwować bloga, lubić Basia Smoter Blog na Facebooku i obserwować mój prywatny profil na instagramie – basiasmoter, to z pewnością nie przegapicie tych istotnych i ważnych informacji. Tradycyjnie odsyłam Was również do innych ciekawych wpisów. Buziaki, Wasza Basia.
> Rozdwojone końcówki, wypróbuj strzyżenia gorącymi nożyczkami. Efekty.
> Najlepsza domowa maseczka na przebarwienia i niedoskonałości.
> Jak wygładzić puszące się włosy w kilku krokach.
> W jakim wieku rozpocząć skuteczną pielęgnację twarzy?
> Podrażnienia po goleniu. Jak z tym walczyć? Sposób na czerwone kropki.
> Skuteczna maseczka na wągry, którą przygotujesz w domu w 20 sekund.
> Najczęstsze problemy z hybrydą. Poznaj ich rozwiązanie.