Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a okres, tycie, ciąża, skutki uboczne.

Autor: Basia Smoter


Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, to w pewnym stopniu logiczna konsekwencja rozpoczęcia brania pigułek, bo raczej nie spotkałam się z kobietą, która brała tabletki antykoncepcyjne przez całe życie – ale może mam zbyt mało znajomych :). Ja tabletki antykoncepcyjne zaczęłam brać miesiąc przed tym, gdy rozpoczęłam leczyć trądzik izotretynoiną. O tym, że jest to największe dziadostwo na świecie już wiecie, nie raz Wam o tym wspominałam, że to nie są żelki witaminki. Ale de facto z Axotretem udało mi się wyleczyć mój trądzik. Mogłyście to zobaczyć tutaj: Efekty leczenia Axotretem. Przyznam szczerze, że przy odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych bardzo się bałam, że problem z trądzikiem wróci, ale bałam się również o inne skutki uboczne m.in. rozregulowanie gospodarki hormonalnej i przeboje z rozregulownym okresem.


 

odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a okres


 Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a okres.


 


Muszę się przyznać, że trochę bałam się tergo pierwszego okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Gdy cykl przechodziłam normalnie – bez hormonów, to nie dość, że miałam bardzo bolesny okres, to jeszcze strasznie obfity. Podczas brania hormonów bardzo podobało mi się to, że okres pojawiał się cyklicznie i można było się go spodziewać – pokusiłabym się o stwierdzenie – z zegarkiem w ręku. Dodatkowo był mało obfity, a miesiączka przebiegała kompletnie bez jakiegokolwiek bólu. Trochę bałam się tej nieregularności i bólu przed i w trakcie okresu, gdy zdecyduje się zrezygnować z pigułek. Jednak po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych okres pojawił się dokładnie co do dnia. I było to tak, że w piątek kończyłam listek, we wtorek dostawałam okres i gdy nie zaczęłam kolejnego lista okres skończył się w piątek i następnie tak jak zawsze rozpoczął się po 3 tygodniach we wtorek – tak jakby mój organizm sobie już zakodował, tą cykliczność. Byłam w pozytywnym szoku. Jednak z każdym kolejnym miesiącem okres wariował i potrafił się spóźniać nawet 10 dni i znowu trwać tydzień.  


 
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a tycie.


 


Tycie po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych w moim przypadku wcale nie okazało się mitem. Jasne, że nie jestem na rygorystycznej diecie. Jem tak aby sobie pojeść, to co lubię, jednak zwracam uwagę na racjonalne żywienie i dobre jedzenie, które nie ocieka tłuszczem i cukrem, co nie zmienia faktu, że raz za czas zjem sobie jakieś słodycze. Jem tak jak jadłam przed hormonami, w trakcie brania tabletek i po odstawienia pigułek, a przytyłam 7-8kg! Niby przy moim wzroście moja waga jest wg BMI właściwa. Ale nigdy poza ciążą nie ważyłam ponad 60kg. Wydaje mi się, że to może być właśnie skutek odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Nie znajduję na to innego wytłumaczenia. W ciąży nie jestem. A muszę się Wam pochwalić, że robiłam badania krwi i pierwszy raz w życiu wyszło mi, że nie mam anemii – juhuuu!. Uważam to za mój życiowy sukces i chyba opiszę Wam również na blogu, to co mogło się do polepszenia jakości mojej krwi przyczynić. Jeśli jesteście ciekawe, to informacja o wpisie “Jak wyszłam z anemii” z pewnością pojawi się na Facebooku – Basia Smoter Blog. Więc jeśli temat Was intersuje, to upewnijcie się, że już lubicie blogowy Facebook, wtedy nic ciekawego Was nie ominie.


  
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. 

Z pewnością wielkim i odczuwalnym skutkiem odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest wzrost libido – nawet nie wiecie jak na to czekałam :). I coś co mnie bardzo, ale to bardzo pozytywnie zaskoczyło i jest tu mowa o…. zmniejszeniu ilości wypadających włosów. Naprawdę, nie spodziewałam się aż takiej dużej różnicy. A fakt, że włosy już mi tak nie wypadają zauważył nawet mój mąż. A tak poza tematem, to chodzi za mną zmiana fryzury i nie wiem czy pomysł z dłuższą grzywką będzie dla mnie korzystny. Jak myślicie? Ale o tym pewnie Wam jeszcze opowiem w relacjach na moim prywatnym instagramie – basiasmoter. Może pokażę wizytę u fryzjera. Ale do kogo teraz iść po nową fryzurkę? Mam nadzieję, że jesteście ze mną na instagramie:). 


 
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a trądzik.


 


Ten akapit jest dla mnie niezwykle ważny. Zresztą już na początku tego wpisu wspominałam Wam o tym, że bałam się powrotu trądziku po odstawieniu tabletek. Wiem też, że wiele kobiet leczy swój trądzik biorąc hormony i pojawia się zawsze pytanie: czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych trądzik wróci? W końcu u mnie też hormony pojawiły się właśnie podczas leczenia trądziku. Jednak jak się okazało, trądzik póki co się nie pojawia. Jasne, raz za czas pojawi się jakaś potówka, najczęstszej w załamaniu przy płatku nosa, ale nic więcej szczególnie rzucającego się w oczy na mojej twarzy nie ma. Nie mam też wysypu trądziku spowodowanego zbliżającym się okresem. Więc jak się okazuję, u mnie odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie spowodowało pogorszenia wyglądu skóry. Z pozytywnych skutków odstawienia hormownów muszę również wymienić mniejsze wahania nastroju. Czuję się dużo stabilniejsza emocjonalna i jak to napisała jedna z moich obserwatorek na instagramie – pozdrawiam Cię w tym miejscu bardzo serdecznie: “podczas brania pigułek nie rozumiałam sama siebie, płakałam bo nie wiedziałam której herbaty chce się napić”- można powiedzieć, że podobnie to wyglądało u mnie.


 
Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.


 


W tym temacie nic opartego moim doświadczeniem Wam nie napiszę, bo nie jestem w ciąży. I tutaj mam pytanie do Was moje kochane kobietki. Do Pań, które zaraz po odstawieniu hormonów zaszły w ciążę. Po pierwsze: czy miałyście z tym problem? Czy udało się Wam zajść w ciąże zaraz po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Wyczytałam gdzieś, że gdy kobieta zajdzie w ciąże od razu po odstawieniu hormonów to zwiększa się prawdopodobieństwo, że ciąża okaże się mnoga, bliźniacza :). Wiecie coś o tym? Dla przypomnienia, ja brałam Atywie, a ponad 8 lat temu gdy miałam problemy z torbielami ginekolożka przepisała mi Yasminelle. Dajcie mi proszę znać jak przebiegało u Was odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. A może bierzecie właśnie teraz tabletki hormonalne i chcecie się podzielić skutkami ubocznymi, lub jakąś uwagą dotyczącą hormonów? Przypominam też, że podczas brania hormonów trzeba – jeśli się nie mylę raz w roku – wykonywać USG piersi – jeśli tutaj klikniecie, przeniesie Was do wpisu gdzie opisałam Wam moje pierwsze USG piersi, jak wyglądało, ile kosztowała itd. Buziaki, Wasza Basia. 


 


A i najważniejsze – nie jestem lekarzem, większość z Was zakładam, że też nie. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty w gabinecie lekarskim, ale mam nadzieję, że doskonale sobie z tego zdajecie sprawę :).


 

Jeśli jesteś tu pierwszy raz to mogą zainteresować Cię poniższe linki:


> O tym jak odkryłam sposób na rozdwojone końcówki.


> Metody walki z trądzikiem – cały rozdział, moje i Wasze sposoby.


> Przepis na pyszne domowe mleko kokosowe z wiórek kokosowych.


> Keratynowe prostowanie włosów w domu. Zobacz, jak się nam udało.


> Klikając tutaj przeniesiesz się na Facebook: Basia Smoter Blog – lubisz?


     

odstawienie tabletek antykoncepcyjnych


Podobne posty

Napisz komentarz