Pielęgnacja skóry suchej, oczyszczanie. Kosmetyki do mycia skóry suchej.

Autor: Basia Smoter


Pielęgnacja skóry suchej wcale nie jest łatwiejsza niż dbanie o skórę tłustą W pewnym etapie mojego życia porządnie się o tym przekonałam. Jeśli jesteś ze mną dłużej to wiesz doskonale, że to było wtedy gdy zdecydowałam się na leczenie trądziku Izotretynoiną i pokonywały mnie skutki uboczne. Popadłam ze skrajności w skrajność. Ze skóry, która bardzo się przetłuszczała i powstawały na niej niedoskonałości oraz stany zapalne, w skóre ekstremalnie suchą, która bardzo szczypała, łuszczyła się, a uczucie pieczenia było codziennością. Skóra sucha jest bardzo cienka, łatwo ją podrażnić. Moja w pewnym etapie była maksymalnie wrażliwa na wszystko. To było okropne, wieczne uczucie suchej skóry i częste uczucie “ściagania”, które de facto często nawet teraz mi towarzyszy. Szczególnie teraz, kiedy przez ogrzewanie powietrze w domu jest suche, lub gdy podróżuje w klimatyzacji. Pielęgnacja skóry suchej nie jest łatwa. Dlatego omawianie pielęgnacji skóry suchej zaczniemy od oczyszczania, które jest podstawą pięknej skóry. Wstęp do oczyszczania zrobiłam już we wpisie: Pielęgnacja twarzy krok po kroku część 1, więc jeśli jeszcze go nie widziałaś to w pierwszej kolejność go przeczytaj, a później zapraszam tutaj, będzie Ci łatwiej wszystko zrozumieć.


 

sucha skóra pielęgnacja skóry suchej





 




Pielęgnacja skóry suchej.


 


Skórę suchą bardzo łatwa uszkodzić, a ze względu na to, że jest ona cienka to pojawią się na niej w pierwszej kolejności oznaki starzenia. Posiadaczki tego rodzaju skóry, doskonale wiedzą, że delikatna pielęgnacja jest w tym wypadku bardzo ważna. Niezastąpione w oczyszczaniu skóry suchej są emulsje takie jak: mleczka i śmietanki zawierające bardzo łagodne detergenty. Omawiając te produkty doszłam do wniosku, że zaznajomię Was z pewnym określeniem. Bo chodź zarówno mleczko jak i śmietanka to emulsje, to różnią się one zarówno konsystencją jak i efektem finalnym, który zostawiają na skórze. W obu tych kosmetykach pojawia się połączenie fazy wodnej i olejowej. O mleczku mówimy, że jest to “olej w wodzie”, oznacza to, że cząsteczki oleju zawieszone są w wodzie. Mleczko działa w większym stopniu nawilżająco. Porównując go ze śmietanką, gdzie mówimy o “wodzie w oleju” zauważymy, że po myciu twarzy produktem “olej w wodzie” – mleczkiem, nic nie odczuwamy na skórze, a po “wodzie w oleju” na skórze po zmyciu pojawia się lekki i tłusty film. To co wybierzecie, zależy od tego kto co lubi. Informację o tych formułach potraktujcie jako ciekawostkę 🙂 


 




Nie bez powodu w mleczkach i śmietankach połączone są oleje z wodą. Jest to zgodne z budową warstwy rogowej naszego naskórka, gdzie znajdują się również: naturalny czynnik nawilżający i lipidy, czyli nic innego jak woda i olej. Jest to na tyle istotne, ponieważ jak już doskonale wiesz z wpisu: pielęgnacja twarzy krok po kroku, tak naprawdę kondycję naszej skóry zawdzięczamy płaszczowi hydrolipidowemu. To on jest tutaj najważniejszy, dlatego mam nadzieję, że przeczytałaś link, który wkleiłam wcześniej, ponieważ tak jak już podkreślałam wyżej, jest on wstępem do całej serii wpisów. W wypadku skóry suchej możemy na bieżąco z każdym myciem łagodnymi emulsjami odbudowywać warstwę ochronną, jak również zapewniać naszej skórze nawilżenie oraz natłuszczenie. 


 




W przypadku skóry suchej, tak samo jak i skóry tłustej bardzo ważne jest to, aby po oczyszczeniu  twarzy użyć toniku. Tonik można zrobić samodzielnie w domu, o tym jak to zrobić z pewnością opowiem Wam w kolejnych wpisach, tak samo jak o najlepszych tonikach, które możecie kupić. Więc obserwujcie bloga, a żeby Was nic nie ominęło bądźcie ze mną na Facebooku: Basia Smoter Blog, jak doskonale wiecie tam informuję o każdym nowym wpisie. Tonizowanie jest na tyle ważnym elementem odbudowy skóry, że przywraca jej równowagę lipidową, którą produkty do oczyszczania twarzy mogą zaburzyć. 


 

czym myć skóre suchą





 



Czym myć skórę suchą? 


 


Jak już zauważyłaś, polecam Ci używanie mleczek i śmietanek. Ale na początku opowiem Ci o fajnej technice mycia twarzy, właśnie mleczkiem. Być może to błahostka, ale moim zdaniem znacznie poprawia stan skóry. Nie nakładam mleczka bezpośrednio na twarz, a wcześniej na dłoni rozpuszczam mleczko z kilkoma kropelkami wody. Gdy już nakładam emulsję na twarz, to robię to delikatnymi i okrężnymi ruchami. Pamiętajmy o działaniu przeciw grawitacji, czyli ruchy wykonujemy w górę, w kierunku od żuchwy do czoła. Nie ciągniemy skóry w dół.  


  


Jak wiecie i zdążyłyście mnie poznać. Jestem okropną gadżeciarą. I wypisze Wam również kilka produktów, które pomogą dokładnie oczyścić suchą skórę. Zacznijmy od tak niepozornej rzeczy jak gaziki bawełniane. Pomogą Ci one dokładnie i bez podrażnień umyć twarz. Wystarczy, że zamoczysz go w wodzie, troszeczkę odciśniesz i zmywasz nim emulsję z twarzy. Dlaczego polecam takie rozwiązanie? Ponieważ kosztują niewiele więcej niż płatki kosmetyczne, a gaza idealnie zbiera zanieczyszczenia z twarzy i delikatnie złuszcza martwy naskórek. Bardzo fajnie byś wybrała gaziki niejałowe, ponieważ są wykonane z bawełny. Dostaniesz je bez problemu w aptece za kilka groszy, lub tak jak np tutaj 100 sztuk za parę złotych <klik>


   




Bardzo dobre, dla delikatnej skóry suchej są gąbki typu Konajac i są to takie zwykłe gąbki jak np ta z Yasumi , czy np gąbka z glinką różową, która idealnie spisze się w przypadku skóry wrażliwej i delikatnej, oraz odwodnionej. Glinka różowa, to nic innego jak mieszanka glinki białej i czerwonej, a w tym wypadku włożona w gąbkę, tworzy świetny gadżet. Jak wiecie, bezwarunkowo polecam szczoteczki soniczne do mycia twarzy. Są one bardzo delikatne dla skóry. Ja używam tej z Foreo, jednak na rynku są dostępne już tańsze, np <tutaj>, ale szczerze nie wiem jak z jakością, więc tańszego “odpowiednika” nie polecę Wam z czystym sercem. 


  





Sucha skóra, kosmetyki


 


Jeśli chodzi o kosmetyki dla skóry suchej, to bardzo ważne jest tutaj nawodnienie i zatrzymanie wody w skórze. I taka drobna uwaga: kosmetyki owszem, pomogą – ale nie zastąpią picia wody i nawadnianie skóry od wewnątrz. Pamiętajcie o tym. Tutaj bardzo ważną role odgrywa również płaszcz hydrolipidowy, który w dobrej kondycji hamuje nadmierne wydzielanie wody ze skóry. A jeśli straty wody nie są uzupełniane, to bardzo często dochodzi do odwodnienia skóry. Zwróćcie tutaj uwagę na fakt, że jeśli używacie nieodpowiednich kosmetyków do mycia twarzy, które naruszą warstwę ochronną, czyli nasz płaszcz hydrolipidowy, to później nawet krem za tysiące nie pomoże. Dlatego tyle miejsca poświęcam na blogu na opisanie tego, jak powinno się oczyszczać skórę suchą. 


 




Młody wygląd zależy od poziomu zawartości wody w skórze. Możemy to zaobserwować chociażby na owocach i warzywach. Ostatnio odkryłam pomarszczoną marchewkę za chlebakiem (nie komentujcie tego :)). Woda z niej zaczęła odparowywać, więc ta na skutek tego się pomarszczyła, a ja uznałam ją za starą. To samo jest z naszą skórą. Elastyczność i jędrność skóry zależy od odpowiedniego poziom nawilżania, tak samo jest z tempem regeneracji skóry, które również jest zależne od nawilżenia. Zaburzenia płaszcza hydrolipidowego są bardzo widoczne na naszej skórze w momencie gdy cera nie jest idealna, ale nie tylko cera, ponieważ problem ten bardzo często jest ogólny i dotyczy całego ciała – mówmy więc ogólniej – o skórze. Wygląd skóry jest coraz to gorszy, skóra jest: szara, szorstka, bardzo często się łuszczy, a naskórek pęka. 


  


 


 


Jakich kosmetyków używać dla skóry suchej?


 


Kosmetyki, którymi powinnaś się zainteresować to szczególnie te, które będą na skórze tworzyć warstwę okluzyjną, zatrzymując dzięki temu wodę w naskórku. Działanie bardzo podobne do naturalnego ludzkiego sebum. My posiadaczki skóry suchej, niestety tej produkcji sebum nie mamy dobrze ukształtowanej, więc musimy sobie pomagać tego typu działaniami. Bardzo przydatne są kosmetyki, które działają natłuszczająco, ale w takim stopniu aby nie przytłoczyć skóry i nie zamknąć porów, a zmiękczyć skórę i delikatnie wygładzić jej powierzchnie. W kosmetykach możesz szukać: olejów roślinnych, alkoholi tłuszczowych, steroli, ceramidów czy lecytyny. Bardzo dobrze oddziałuje na naskórek skóry suchej: mocznik, witamina A, C, E, PP oraz kwasy AHA, czy kwasy polihydroksykwasy.


 




Kosmetyki dla skóry suchej muszą ją maksymalnie nawilżyć i ułatwić złuszczanie martwych komórek, powinny mieć też na celu zwiększenie grubości skóry. Zaznaczę tylko, że grubość skóry nie ma nic wspólnego z otyłością lub przytyciem – żebym rozwiała wątpliwości, gdy jakieś się pojawią :). Chodzi o to, że im skóra jest bardziej cienka, tym z reguły szybciej się starzeje, a zmarszczki są na niej bardziej widoczne. Posiadaczki skóry suchej, niestety z reguły mają ją bardzo cienką. 


   


 


Kosmetyki do mycia skóry suchej – przykłady.


   


Przedstawiam Wam 5 przykładowych kosmetyków do mycia skóry suchej, które polecam. W kolejnych wpisach będę opisywała inne elementy pielęgnacji. Tak jak wspomniane wyżej toniki, czy kremy. Więc jeśli temat Was ciekawi, to obserwujcie bloga i upewnijcie się, że już lubicie Basia Smoter Blog na Facebooku – wtedy żadnego z tych tekstów nie przegapicie.


 




1. Płyn micelarny Lumene LAHDE , jest to produkt, który dopiero od niedawna jest w mojej toaletce, a jest on na tyle wyjątkowy, że piszę o nim w pierwszej kolejności. Po pierwsze: ładnie usuwa wszystkie zanieczyszczenia z twarzy – w tym makijaż, po drugie: dzięki technologii w nim zawartej nawilża skórę, jego pH jest dostosowane do pH skóry, a co za tym idzie nie trzeba używać po nim toniku. Przede wszystkim muszę zaznaczyć, że nie podrażnia mojej wrażliwej skóry, no i oczu. Naprawdę bardzo Wam polecam. Jego cenę i dostępność możecie sprawdzić <tutaj>. Dodam jeszcze, że płyn micelarny Lumene LAHDE, zawiera arktyczną wodę źródlaną, która jest najczystszą wodą na świecie.  


    


2. Cetaphil Em Emulsja do mycia, jest to emulsja która towarzyszyła mi w momencie, gdy moja skóra podczas leczenia trądziku Izotretynoiną była ekstremalnie sucha. Jest to bardzo łagodny dermokosmetyk, który naprawdę korzystnie wpływał na stan mojej cery, a ta była w stanie podrażniać się i ekstremalnie przesuszać dosłownie przy wszystkim. Jeśli się nic nie zmieniło, to ta emulsja jest dostępna w opakowaniu z pompką i bez niej. Ja z racji tego, że lubię wygodę i praktyczne rozwiązania miałam opakowania z pompką. Dostępność i cena jest tutaj.


   


3. SESDERMA Hidraderm mleczko oczyszczające do twarzy, to mleczko ma w sobie wszystko czego potrzebuje sucha skóra. Jest to chyba jedyny produkt Sesdermy, który do tej pory miałam. Samo mleczko można stosować bezpośrednio “z płatka”, jak również zmywać je wodą. W swoim składzie zawiera m.in : ceramidy, wyciąg z owsa i alfa-hydroksykwasy. Plus również za to, że pH tego mleczka jest idealna dla skóry. Tutaj macie link do ceny i dostępność.


   


4. Tołpa Dermo Face Physio mleczko do mycia twarzy i oczu. Jest to bardzo łagodne mleczko o fizjologicznym pH skóry. W swoim składzie ma łagodne substancje myjące. A przede wszystkim 0%: alergenów, sztucznych barwników, PEG-ów, SLS-u, mydła, silikonów, oleju parafinowego, donorów formaldehydu i innych niepotrzebnych rzeczy. Zresztą jak wiecie markę Tołpa lubię i wszystko co do tej pory miałam z Tołpy było super.  Cenę i dostępność mleczka do mycia twarzy i oczu sprawdzicie tutaj.


 


5. Mleczko oczyszczające, Nuxe – Jest to bardzo delikatnie i pielęgnujące mleczko. Ma w swoim składzie olej z bawełny, olej kokosowy, oraz olej z orzechów macadamia. Więc mamy tutaj do czynienia nie tylko z oczyszczeniem, ale również z ochroną przed wysuszeniem skóry. Zresztą wiecie, że ja bym Wam byle czego nie pokazała, a kosmetyki Nuxe bardzo lubię. Cenę tego mleczko sprawdzicie tutaj.


 


 

delikatny płyn micelarny Lumene





   


Kosmetyki dla skóry suchej.





Dobrze dobrane kosmetyki do oczyszczania skóry suchej, znacznie poprawią komfort skóry. Jednak to nie do końca jest tak, że przy prawidłowej pielęgnacji nagle wszystkie problemy skóry suchej znikną. Ona cały czas będzie wymagała szczególnego traktowania. Tym bardziej, że na stan naszej skóry wpływają również czynniki od nas niezależne takie jak: zbyt wysokie lub niskie temperatury, suche, czy mroźne powietrze, promieniowanie UV oraz przyjmowane leki. Dlatego bardzo istotny jest też wybór kremów na dzień i na noc, czy super maseczek. Ja Wam oczywiście wszystko napiszę i opisze ale musicie mi dać troszkę czasu. Obserwujcie bloga i bądźcie na bieżąco na Facebooku: Basia Smoter Blog. A zaprzyjaźnić się ze mną możecie i poznać mnie z bardziej prywatnej strony obserwując mnie i moje relacje na instagramie, mój prywatny profil to basiasmoter . Jesteśmy w kontakcie. Buziaki, Wasza Basia.







 


Podobne posty

Napisz komentarz