Pielęgnacja twarzy krok po kroku część 1

Autor: Basia Smoter


Pielęgnacja twarzy to bardzo obszerny temat. Chciałabym w tym wpisie zgłębić podstawy pielęgnacji dla każdego typu skóry. Coś co powinno być niezmienne bez względu na to ile masz lat i jaki rodzaj skóry. Już teraz wiem, że się rozpiszę i wpis o pielęgnacji twarzy będzie miał klika części. Ale to tylko po to, aby wreszcie gdy siądę do omawiania każdego rodzaju skóry i podstawowych zasad pielęgnacji dla Twojej cery odsyłać Cię do tych wpisów i abyś wiedziała co i dlaczego jest tak ważne. 


   

pielęgnacja twarzyPielęgnacji twarzy 

Pielęgnacji twarzy jest bardzo ważna, w końcu to twarz jest naszą najlepszą wizytówką. I nie mów mi że wygląd się nie liczy. Jeśli to czytasz, to zdajesz sobie dokładnie sprawę z tego, że wygląd jest ważny dla nas samych i nie okłamujmy się, że nie. W stosunkach międzyludzkich stan naszej skóry też odgrywa duże znaczenie. Z pewnością chcesz mieć piękną skórę. Ja sama przez lata do tego dążyłam, a to co czytasz na blogu jest rezultatem mojej wiedzy i doświadczeń. Najważniejsze jest, by dobrać pielęgnację do swoich obecnych problemów, by stan skóry ze skóry tłustej i suchej szedł w kierunku skóry nieproblematycznej – skóry normalnej. Ważne jest aby nie przesadzić z przesuszaniem i z tłustej skóry nie wejść na poziom skóry suchej i na odwrót. 

Reguły, które tu przedstawię pozwolą Ci zrozumieć, że warto mieć swoje rytuały zarówno rano jak i wieczorem, nie powinny być one dla Ciebie obowiązkiem a przyjemnością i świadomym wyborem. Spokojnie, nie powiem Ci, że musisz siedzieć 30 minut rano przed lustrem – ja też zawsze rano mam mało czasu, a każda minuta snu dłużnej jest na wagę złota. Znasz to? Ten wpis jest na tyle ważny, że w kolejnych wpisach będę pisała o składnikach w kosmetykach i o tym co faktycznie działa, a co jest zbędne w naszych toaletkach. Może się okazać, że część Twojej pielęgnacji i tego co używasz jest Ci kompletnie nie potrzebne lub najzwyczajniej w świecie nie przyniesie Ci żadnych rezultatów ponieważ nie jest dostosowane do Twojego stanu skóry. 


 
Odbudowa skóry, czyli krok nr 1

W pielęgnacji twarzy najważniejsza jest odbudowa. Żadne kosmetyki przeciw starzeniowe, kosmetyki na trądzik, podrażnienia, czy inne problemy nie przyniosą Ci pożądanych rezultatów, gdy nie zadbasz o to co najważniejsze. O odbudowę skóry. Jednak przyjrzyjmy się bardziej pojęciu “odbudowa skóry”. Kryje się za tym oczyszczanie skóry i jej regeneracja. A więc: odbudowa bariery ochronnej skóry, normalizacja gruczołów łojowych, złuszczanie martwego naskórka – warstwy rogowej skóry, oraz nawilżenie skóry. Więc za odbudowę skóry odpowiadają kosmetyki oczyszczające i kosmetyki bazowe – kremy. 


 


Wróćmy jeszcze na chwilkę do podstaw, ponieważ cała odbudowa kręci się wokół płaszcza hydrolipidowego, odbudowa płaszcza hydrolipidowego wiąże się z przywróceniem prawidłowej fizjologii skóry.


     


 


Ale być może nie wiesz co to jest płaszcz hydrolipidowy. To tak w skrócie Ci opowiem. Płaszcz hydrolipidowy zabezpiecza skórę przed grzybami i drobnoustrojami. Jego działania przypominają naturalny krem. Najlepszy, jaki możemy zapewnić swojej skórze. Krem, który w naturalny sposób natłuszcza skórę zapobiegając utracie wody z jej warstw. A nie jest tajemnicą, że odwodniona i sucha skóra wygląda bardzo niekorzystnie. Prawda jest taka, że większość kobiet na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, w tym niewłaściwego mycia skóry – co powinno być przecież czymś banalnym, prawda? Uszkadza tą naszą naturalną barierę ochronną. Nie jest to dla naszej skóry obojętne, ponieważ prowadzi do takich problemów jak: problemy skórne, niedoskonałości i przedwczesne starzenie się skóry. Odbudowa jest pierwszym, a co za tym idzie najważniejszym krokiem do regeneracji skóry i jej pięknego wyglądu. Jeśli nie zapewnisz skórze tej podstawy, cała reszta Twoich starań pójdzie na marne. A zdrowy styl życia oraz prawidłowe nawyki żywieniowe połączone z odpowiednią pielęgnacją sprawią, że nie doświadczysz takich problemów jak trądzik, przebarwienia, przedwczesne zmarszczki i podrażnienia. To nie jest wpis poświęcony diecie, oraz o tym dlaczego warto się wysypiać. O tym napiszę Wam innym razem, aczkolwiek nie jest tajemnicą, że świadomie powoli wykluczam z diety mojej rodziny nabiał krowi i mięsa. O diecie na trądzik pisałam Wam tutaj. A ograniczanie nabiału i zastępowanie mleka krowiego jest dziecinnie proste, najpyszniejsze mleko robi się w kilka minut z wiórek kokosowych. Przepis mogliście przeczytać tutaj. I miało nie być o jedzeniu :). Wróćmy do tematu głównego, czyli pielęgnacji.
Codzienne mycie twarzy wieczorem to podstawowy element pielęgnacji. Chodzi tutaj o mycie skóry, usuwanie łoju, potu, kurzu, resztek makijażu i złuszczonego naskórka. I tutaj nie ma wyjątków i tyczy się to każdego. Nigdy nie będziemy miały zdrowej i pięknej skóry, gdy ta nie będzie prawidłowo oczyszczona. To nie jest żadna czarna magia, a coś co powinno być oczywiste. Więc nie płacz, że masz zaskórniki, czy przesuszoną skórę, gdy niedokładnie ją myjesz a dodatkowo używasz zbyt przesuszających kosmetyków. Moja rola w tym jest taka, by powiedzieć Ci i uświadomić Cię, czego Warto używać i co może sprawić, że Twoja twarz będzie wyglądała pięknie, a na co warto nawet nie patrzeć na półce w sklepie. 


  

Dobry kosmetyk myjący skórę powinien sobie poradzić ze wszystkimi zanieczyszczeniami na skórze mowa tutaj nie tylko o łoju i pocie, ale przede wszystkim kosmetykach i innych zanieczyszczeniach środowskia, oraz martwych komórkach. Ważne jest by taki produkt jednocześnie nie podrażniał skóry i jej nie przesuszał – był dla niej łagodny. Nawet jeśli Twoja skóra jest tłusta to równowagę osiągniesz tylko oczyszczając ją łagodnymi kosmetykami, przyjaznymi dla skóry, a nie wysuszającym i bakteriobójczym “Domestosem”. Takie porównanie, nie wiem czy domestos wysusza, nie radzę próbować :), chodzi mi o przedstawienie inwazyjności produktu dla skóry. Wiem, że jesteście mądre i rozumiecie. Odpowiedni kosmetyk do mycia twarzy powinien łącząc się z tłuszczem (łojem) i innymi zanieczyszczeniami, które opisałam Wam wyżej, a przez lekkie pienienie się powodować oderwanie się tego całego brudu od skóry. Kiedyś słyszała, że jeśli kosmetyk się pieni to jest zły – jak już teraz widzisz, to mit. Muszę też Wam napisać, dlaczego warto używać kosmetyków pieniących się i odkryć przed Wami sekret piany. Ale to temat na inny wpis. Nie zapominajmy też o tak istotnym elemencie oczyszczania twarzy jak woda. To ona jest tym środkiem myjącym, który spłukuję nasz kosmetyk oczyszczający i całą mieszaninę zanieczyszczeń z twarzy. 


   


 


W kolejnych wpisach opiszę Wam jak wygląda prawidłowa odbudowa i kosmetyki proponowane przeze mnie dla skóry tłustej i suchej oraz przedstawię uniwersalne produkty. Nie muszę Wam chyba pisać jak ta wiedza jest przydatna, więc zachęcam Was do obserowania bloga i sprawdzenia czy już lubicie Basia Smoter Blog na Facebooku – tylko wtedy będziecie miały gwarancję, że żadne cenne informację w tym gotowe zestawy pielęgnacyjne Was nie ominą. 

Bez względu na to, czy Twoja skóra jest tłusta, czy też sucha. Warto przemyśleć stosowanie każdego produktu, ponieważ niewłaściwa pielęgnacja już przy etapie odbudowy może spowodować widoczne dolegliwości skórne. Teraz zanim przedstawię Wam kolejny ważny punkt w pielęgnacji musicie mi dać chwilę czasu. Chce scharakteryzować dla Waz podstawową pielęgnację twarzy dla skóry tłustej i suchej. Jak widzicie troszkę się rozgadałam, dlatego napisanie kolejnych wpisów może mi troszkę czasu zająć, więc obserwujcie Fanpage Bloga Basia Smoter Blog – wtedy będziecie widziały kiedy dodam jaki wpis w pierwszej kolejności :). A jeśli macie ochotę mnie bardziej poznać, to moje życie prywatne możecie śledzić na Instagramie – basiasmoter. Do zobaczenia, Wasza Basia

Jeśli jesteście tutaj nowe i nie wdziałyście jeszcze innych wpisów, możecie zerknąć tutaj:


> Co robić żeby włosy się nie puszyły. 


> Ostatnia deska ratunku w walce z trądzikiem.


> Dlaczego wybrałam dietę Ani Lewandowksiej.


   

Podobne posty

Napisz komentarz