MASA o pieniądzach polskiej mafi

Autor: Basia Smoter
Książka, która towarzyszyła mi przez ostatnie wieczory. Dlaczego kobieta z natury romantyczna czyta książki o bandziorach? Nie wiem jak to zabrzmi ale kręci mnie ten świat – świat przestępczy pełny nielegalnych interesów i dużych pieniędzy.

To jest książka w której nie ma rzeczy wyssanych z palca. Książa w której opisane są prawdziwe sytuacje i prawdziwi ludzie. Przeczytamy w niej m.in. o tym jak Arcybiskup krakowski sprzedał Mafii 380 dzieł sztuki takich osób jak m.in: Claude Monet, Vincent van Gogh, Kossakowski czy Leonardo da Vinci po “cenie promocyjnej”.  O wakacjach na Seszelach, bankietach z bossami rosyjskiej mafii czy przekupionych sędziach.

Całość napisana w bardzo fajny sposób. Jest to rozmowa Artura Górskiego z Jarosławem Sokołowskim, przeplatana zdjęciami z prywatnych albumów. Można więc nie tylko przeczytać ale i zobaczyć jak faktycznie wyglądało życie obrzydliwie bogatych polskich gangsterów.

Zaskoczył mnie pewien wątek tej książki z którym powiązany jest Andrychów. Ten sam w którym chodziłam do szkoły średniej. Uświadomiło mnie to w tym, że to wcale nie działo się nie wiadomo gdzie i nie wiadomo jak dawno.

A samą książkę dobrze się czyta – wciąga niemiłosiernie i chce się wiedzieć więcej i więcej. Wertując kartki, przechodząc ze strony na stronę nawet nie zauważa się, że to już koniec.

Ale wiecie co mi się w tej jeszcze książce spodobało? Na samym końcu jest “Gangsterska galeria według Masy”. W kilku zdaniach opisane osoby m.in “występujące” w rozmowie. Dla mnie jest to genialne rozwiązanie bo nie mam kompletnie pamięci do nazwisk itp a tutaj tylko wertuje karteczki do tyłu i przypominam sobie “aaaaaaaaaaaaaa. to był ten”. Chodź nie ukrywam, że i tak w pewnym momencie się zgubiłam. Każdy ma jakąś swoją piętę Achillesa. Moją jest to, że do momentu kiedy nie poznam człowieka nie potrafię do niego “przypiąć” na dłużej imienia. A przecież nie wystawię ogłoszenia: “Poznam Masę i jego kolegów” ;).

Polecam każdemu. Dlaczego?
Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju podręcznik historii.
A Wy co teraz czytacie ?
Buziaki, Basia :*

Podobne posty

20 komentarzy

madame b 1 stycznia 2015 - 11:53

kupiłam tę książkę mężowi, ale może i ja do niej zajrzę 🙂

Odpowiedz
BasiaSmoter 1 stycznia 2015 - 12:44

Koniecznie zajrzyj 🙂 Rewelacja !

Odpowiedz
MAZGOO 1 stycznia 2015 - 14:08

Znajoma czytała i opowiadała fragmenty, faktycznie szokująca 🙂 ale nie chciałam spoilerów bo sama zamierzam po nią siegnąć 🙂

Odpowiedz
Ada Szczepańska 1 stycznia 2015 - 14:49

Nie słyszałam o niej, ale z twojego opisu wynika, że jest dość ciekawa. Chętnie bym przeczytała 🙂

Odpowiedz
Agata Pawlak 1 stycznia 2015 - 15:14

Czaję się na nią już od miesiąca 🙂 !

Odpowiedz
Agata 1 stycznia 2015 - 19:28

Zastanawiałam się nad tą książką, ale po Twojej recenzji trafia do mojej wishlisty;)

Odpowiedz
Agnes I. 1 stycznia 2015 - 19:31

Nie znam tej książki, ale zaciekawiłaś mnie, może uda mi się ją przeczytać 🙂

Odpowiedz
Pozytywizja 1 stycznia 2015 - 19:42

Chyba będę musiała do niej sięgnąć 🙂

Odpowiedz
Magdalen Pasek 1 stycznia 2015 - 20:21

Dość ciekawa książka 🙂

Odpowiedz
SugarFreeKitten . 1 stycznia 2015 - 20:41

mam! czeka na przeczytanie 🙂

Odpowiedz
Długie Włosy 1 stycznia 2015 - 22:50

Bardzo czuję się teraz zaciekawiona i zobligowana do przeczytania tej pozycji 😛

Odpowiedz
Vivienne 2 stycznia 2015 - 01:32

Zapowiada się ciekawie 🙂

Odpowiedz
Martyna P. 2 stycznia 2015 - 15:40

słyszałam o tej książce w telewizji, prowadzący programu śniadaniowego nie pochlebnie się o niej wypowiadali.. nie przepadam za historią takze pewnie nei sięgnę po tą książkę, ale mojemu mężczyźnie prawdopodbnie by się spodobała 🙂 Sama jestem miłośniczką romansów i wiele, wiele pochłonęłam, ale od jakiegoś czasu wpadłam po uszy w serię science-fiction 🙂

Odpowiedz
Kasia P. 2 stycznia 2015 - 15:46

Mam tę książkę na liście do przeczytania 🙂 Właśnie przeczytałam "Zdradę" Paula Coelho i jeśli lubisz jego literaturę, to myslę, że ta propozycja przypadnie Ci do gustu 🙂

Odpowiedz
Angelika K 2 stycznia 2015 - 20:23

Kończę serię Dom Nocy, ale ta książka mnie ciekawi. 😉
Pozdrawiam. :**

Odpowiedz
Natalia 3 stycznia 2015 - 12:34

Czytałam, nie zachwyciła mnie 🙂

Odpowiedz
Martyna Wróblewska 3 stycznia 2015 - 14:55

Jedna z wielu książek, za które muszę się zabrać w tym roku! 🙂

Odpowiedz
Double Identity 3 stycznia 2015 - 15:25

ja pewnie też bym polubiła tą książkę 🙂

Odpowiedz
Beat The Boredom 4 stycznia 2015 - 15:46

Na razie rozglądam się za jakąś dobrą książką. Książkę z Twojej recenzji skończył właśnie Mój Narzeczony. Kupiłam mu ją pod choinkę i przeczytał ją dosłownie jednym tchem. Mówi, że jest wciągająca, a książki o pieniądzach są zawsze ciekawe. 😀

Odpowiedz
martoohna.blogspot.com 7 stycznia 2015 - 11:24

chyba taka już nasza natura że ciągnie nasz do tego co nieznane i często nieosiągalne, często wręcz odradzane… bo czy jak mama mówiła, żeby nie chodzić w dane miejsca, pierwszą drogą jaką się obrało był właśnie ten obiekt?;)

Odpowiedz

Napisz komentarz