Co to są nasiona Chia? Właściwości, opinie. Jak jeść nasiona Chia? Gdzie kupić?

Autor: Basia Smoter
Ostatnio bardzo modne są nasiona chia. Ale co to są nasiona chia? Jak się przyrządza nasiona chia? Jakie są właściwości nasion chia? Gdzie można kupić najlepsze nasiona chia? I z czym mieszać szałwie hiszpańską? Dziś o tym czy moda na nasiona chia jest dla nas korzystna oraz czy nasiona chia faktycznie są zdrowe.

  
Jak widzicie nasiona chia to małe ziarenka. Ziarenka rośliny, która nazywa się szałwia hiszpańska i pochodzi z Ameryki Południowej. Sama informacja, że należy do tej samej rodziny roślin co mięta i melisa zapewnia nam pierwsze skojarzenie – będzie działać odprężająco i relaksacyjnie. Tak faktycznie jest, ale zapewnia nam też właściwości zdrowotne i urodowe. W końcu jesteś tym co jesz 🙂 

Co znajduje się w nasionach chia?

1) Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 w optymalnych proporcjach. Olej z Nasion Chia zawiera 30% kwasów omega-3 oraz 40% kwasów omega-6.
2) Korzystne dla zdrowia długołańcuchowe nienasycone trójglicerydy (ang. LCT) w odpowiedniej proporcji, przez co zmniejszają złogi cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych.
3) Wtaminy, minerały i przeciwutleniacze; witaminy: E, B1, B3, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk i niacyna.
4) Łatwo przyswajalne białko, (ok. 20%), głównie rozpuszczalnego w wodzie.
5) Duża ilość błonnika i wapna. 


Jak spożywać nasiona chia ?

Nasiona szałwii hiszpańskiej można dodawać, do sałatek, wypieków, przekąsek czy napoi. W kolejnym wpisie podam Wam mój ulubiony przepis na nasiona chia.
    
Nasiona chia są dobrą przekąską – na długo zapewnia uczucie sytości i wspomagają proces trawienia w przewodzie pokarmowym; pomagają w lepszym wchłanianiu pokarmów, a to z kolei wspomaga wchłanianie substancji odżywczych wraz ze znaczącym uwodnieniem polepszającym wydalanie trucizn metabolicznych. Wynikiem tego jest szybka metaboliczna utylizacja w komórkach ustroju. Zawarte w nich witaminy i minerały świetnie wpływają na włosy i paznokcie.
  

Gdzie kupić nasiona chia?

Ja mam już sprawdzony sklep na naturalne zakupy. Zresztą motto jakim się kieruje “przy złej diecie medycyna nie pomoże, przy dobrej nie jest nam potrzebna” strasznie mi się podoba. Ja moje nasiona chia mam w opakowaniu 1kg i możecie je znaleźć w sklepie Zielonysmak.pl dokładnie <tutaj>
Jestem ciekawa czy Wy oddaliście się modzie na nasiona chia i zdrowe odżywianie? Pamiętajcie – zdrowe może być pyszne 🙂 W kolejnym wpisie przepis na pyszne zdrowe desery z nasionami chia.


Podobne posty

Napisz komentarz