Axotret – opinie, leczenie trądziku. Czy leczyć się tabletkami Axotret? Skutki uboczne izotretynoiny. Leczenie trądziku witaminą a.

Autor: Basia Smoter


Mam problem. Od pewnego czasu borykam się z trądzikiem przewlekłym. Pewnie teraz wyobrażacie sobie, że mam całą twarz w krostkach, pryszczach i zaskórnikach. Nie, moim problemem nie jest wiele pryszczy na twarzy a powracający głęboki podskórny stan zapalny i torbiel. Szczególną udrękę mam z jednym guzkiem przy brodzie. Jest to trądzik głęboki – trądzik torbielowaty. Trądzik odporny na antybiotyki, a kosmetyki to dla niego NIC.


 

   
Aktualnie zakończyłam leczenie Izotretynoiną. Cały przebieg kuracji oraz efekty, dostępne są we wpisie  Izotretynoina, skutki uboczne i efekty jakie uzyskałam po 8 miesiącach kuracji. Kuracja izotretynoiną tabletkami Axotret
Często zmieniałam dermatologów, którzy otwarcie mi mówili, że już nie wiedzą jak to leczyć i co to jest. Trafiłam chyba wreszcie na dermatologa nie wypalonego życiem zawodowym (aczkolwiek nie chwalę dnia przed zachodem słońca), któremu chciało się pomyśleć i coś zrobić. Zaproponował mi m.in. leczenia tabletkami Axotret. Przyznam szczerzę leczenie izotretynoiną – to terapia, której chciałam uniknąć jak ognia. Ale tylko ona daje mi podobno 80% szansy na to, że problem ten nie wróci. Dlaczego leczenia trądziku witaminą a tak bardzo się boję? Przerażają mnie skutki uboczne leczenia tabletkami Axotret, czy innymi lekami z izotretynoiną.


    

Skutki uboczne leczenia izotretynoiną.


 


Wiadome, to co ma wyniszczyć nam określoną wadę – wyniszcza wszystko dookoła. Szczególnie gdy leczenie tabletkami Axotret u mnie z założenia ma trwać 6miesięcy – jeśli zgodzę się na terapię izotretynoiną. Izotretynoina bardzo w skutkach ubocznych przypomina mi skutki uboczne chemioterapii. Co prawda osobiście chemii nie miałam bo jak śledzi blog dłużej to wiecie, że wykryłam mój nowotwór szyjki macicy, gdy był w postaci przedklinicznej, a więc obyło się na amputacji części szyjki macicy i po sprawie.


   


Rak szyjki macicy, o tym jak wyprzedziłam nowotwór


 
 


Wróćmy do tych nieszczęsnych skutków ubocznych leczenia trądziku pochodną witaminy a. Nie poruszę tu tematu, tego że lek ten powoduje wrodzone wady płodu i poronienia. Bo dla mnie to logiczne, że branie tabletek z izotretynoiną jest równoznaczne z antykoncepcją hormonalną. Chodź przyznam szczerze, że skutki uboczne brania tabletek hormonalnych również mnie przerażają – ale to jest temat na osobny wpis. Kilka lat temu brałam hormony – widziałam ich skutki uboczne u siebie. Teraz jak sobie pomyślę, że to wszystko skumuluje się ze skutkami ubocznymi brania Axotret, a możliwym i bardzo częstym skutkiem ubocznym tych tabletek jest niedokrwistość, którą i tak posiadam to zapowiada się całkiem powalające pół roku. Jeśli nie wiecie co to jest niedokrwistość to wpadajcie na wpis o mojej anemii.


   
Anemia – co to jest? Jakie są przyczyny anemii? Objawy anemii.


 


  Skutki uboczne tabletek Axotret


 


Poniższe skutki uboczne, to te które najbardziej mnie przerażają. Lista ta opiera się o broszurkę jaką dostałam od dermatologa. W końcu trzeba wiedzieć na co się człowiek chce zgodzić:


 

Przykładowe skutki uboczne:


– bóle pleców, mięśni i stawów


– suchość błon śluzowych


– zapalenie warg


– krwawienie z nosa


– zapalenie spojówek


– suchość skóry


– zapalenie skóry


– pękanie skóry


– wysypka


– łuszczenie się skóry


– suchość oczu


– zmętnienie rogówki


– “kurza ślepota”


– zmęczenie


– zapalenie nerek


– zapalenie wątroby


– niedokrwistość


    


      


 


Oczywiście to nie jest pełna lista, którą wyczytałam w broszulce a przykłady, które najbardziej mnie przerażają. Jednak jest jeszcze w niej taka adnotacja “Niniejsza ulotka nie zawiera wszystkich możliwych działań niepożądanych. Pełną listę rozpoznanych działań niepożądanych znajdzie Pani w ulotce dołączonej do opakowania” – hmmm rozumiem 🙂 Jak kupię i wydam kasę, to z założenia już wezmę te tabletki mimo wszystko, żeby kasa się nie zmarnowała. Sprawdziłam w necie i 60 tabletek kosztuje ponad 100zł. Więc cena tabletek Axotret najmniejsza nie jest. Biorąc pod uwagę to, że jeszcze trzeba płacić za wizytę kontrolną u dermatologa, antykoncepcję hormonalną i wizyty kontrolne u ginekologa – leczenie trądziku jest kosztowne. 

  
Mimo wszystko podejmę się leczenia Axotretem, zresztą mój dermatolog powiedział i w sumie miał rację – umrzeć można nawet po środku przeciwbólowym. Na pewno jeszcze przedyskutuję z nim kilka spraw, w tym kwestię pielęgnacji twarzy i ciała w czasie kuracji izotretynoiną. W książeczce wyczytałam kilka zakazów m.in peelingów, maseczek czy depilacji woskiem. Na pewno będę Wam na bieżąco pisała o moich efektach kuracji, skutkach ubocznych, o tym czy żałuję brania izotretynoiny i jak będę dbała o skórę w trakcie i po leczeniu. 


     

Dlaczego zgodzę się na leczenie izotretynoiną?


 


Ponieważ w moim przypadku jest to jedyne obok zastrzyków ze sterydów wyjście, które da jakiś efekt. I tylko jedyne wyjście, które da mi iskierkę nadziei w 80%, że trądzik torbielowaty mi nie wróci – tak przynajmniej twierdzi piąty dermatolog, któremu daje szansę się wykazać w kwestii mojego przewlekłego trądziku. Dodam, że pod opieką, każdego z dermatologów byłam minimum pół roku, a leczę go 3 lata.  


    

Axotret opinie


Mam prośbę. Jeśli brałyście Axotret, lub ktoś z Waszych znajomych brał leki z izotretynoiną dajcie koniecznie znać w komentarzu lub napiszcie maila o Waszych efektach i skutkach ubocznych leczenia tym lekiem. 


 


Aktualizacja, moje skutki uboczne po izotekach:

Zobacz moje skutki uboczne po tygodniu stosowania tabletek Axotret. 


    
Na każdym leczenie Izotekiem odbija się w inny sposób, dlatego postanowiłam, że na blogu powstanie wiarygodne centrum informacji o leczeniu Izotretynoiną. Jeśli jesteście zainteresowane tematem zapraszam Was do polubienia Basia Smoter Blog na Facebooku – tam pojawią się informację o każdej nowej historii dziewczyn, które brały te tabletki na trądzik. Jeśli chcecie podzielić się Waszą historią i pomóc tak innym, lub macie inne pytania zapraszam również do kontaktu przez Facebooka. Tymczasem zapraszam Was do już obecnych na blogu historii osób, które skończyły leczenie izotretynoiną.


 


 


> Po Izoteku trądzik wrócił. Jak Gabrysia ocenia leczenie Izotekiem z perspektywy czasu?


Aknenormin opinie. Skutki uboczne tabletek aknenormin na trądzik. 


> Izotek skutki uboczne po 2 tygodniach stosowania. Historia nastolatki.Podobne posty

Napisz komentarz