Bolący guzek na twarzy, grudki, krosty, a może ropne podskórne pryszcze – dlaczego ‘to’ mam, jak się pozbyć bolącego pryszcza?

Autor: Basia Smoter


Tydzień walki o piękną cerę trwa. Trądzik trądzikowi nie równy, czasami jest to mała krostka, a czasami bolący guz czy podskórne pryszcze. No właśnie, jaki jest powód tego, że kogoś głównym problemem są zatkane pory na nosie a druga osoba boryka się z bolącymi podskórnymi pryszczami? Dziś powiemy sobie o różnych rodzajach zmian skórnych.


 


 


 
W ostatnim wpisie omówiliśmy sobie proces powstawania pryszcza i co to jest sebum. Jeśli przeoczyliście ten wpis to tutaj jest link. Ten wpis jest kontynuacją cyklu, więc koniecznie tam zerknij. Odwiedź też wpis o charakterystyce skóry tłustej. Jeśli masz problem z trądzikiem to bardzo możliwe, że taka posiadasz.


 


Dlaczego mam trądzik? Co to jest sebum? Pielęgnacja cery trądzikowej i zanieczyszczonej. 


Jak sprawdzić czy mam skórę tłustą?


 

Gdy kanalik mieszka włosowego jest zanieczyszczony i zaczopowany
, rozwijają się w nim mikrozaskórniki. Którym bardzo często (ale nie zawsze) towarzyszy stan zapalny. 


  
Bakteria propionibacterium acnes. Skąd bierze się stan zapalny?


 


Bakteria p. acnes to bakteria, która w naturalny sposób “żyje” na naszej skórze. Żywi się mieszanką martwych komórek i sebum, rozmnaża się i zapoczątkowuje odpowiedź immunologiczną aktywującą białe krwinki do walki z zapaleniem. 


 


Kiedy zapchany kanalik mieszka włosowego, nie może już utrzymać zawartości, pęka i rozlewa się w skórze, czego efektem jest rozprzestrzenienie się zapalanie i uszkodzenia otaczających tkanek. 
Mikrozaskórniki może się rozwinąć w różne zmiany odpowiadające poszczególnym stadiom trądziku. Zaskórniki białe i czarne to zmiany nie zmienione zapalnie. 
Kiedy wypełnione mieszanką sebum, martwych komórek i bakterii ujście mieszka włosowego zostaje zatkane, a jego zawartość nie może się wydostać ponad powierzchnię skóry, powstaje zaskórnik otwarty lub zamknięty, który powoduje utworzenie się niewielkich wypukłości na skórze. W przypadku zaskórnika otwartego ta mieszanka jest wystawiona na działanie powietrza i z czasem ciemnieje (czarne zaskórniki)  


 


Oczyszczające maseczki na trądzik, wągry dla cery tłustej i zanieczyszczonej


 


Grudki zapalne


 


Jeśli dodatkowo skóra zostaje zakażona przez bakterię, zmiany trądzikowe przybierają charakter zapalny. Najprostsza z takich zmian jest grudka. Małe różowe zgrubnie na powierzchni skóry. Mieszanka w kanalikach wywiera nacisk na komórki otaczające mieszek włosowy. Silny nacisk rozrywa krawędzie poru, a materiał łojowy rozlewa się na otaczającą powierzchnię skóry, która zostaje zakażone przez uwolnione bakterię P. acnes. WAŻNE – mała czerwona grudka – zmiana zapalna.Krosta


 


Kolejnym etapem jest krosta trądzikowa, popularnie nazwa pryszczem. Jeśli w okolicy zmiany pojawiły się leukocyt, których zadaniem jest zwalczenie infekcji wywołanej przez bakterię propionibacterium acnes, na szczycie krosty pojawia się ropa a u podstawy zmiana jest czerwona. Guz 


Guz jest najbardziej kłopotliwą zmianą. Jest on duży,  bolesny, twardy i ulokowany głęboko w skórze. Podobnie jak ropień. Jest on nie tylko problematyczny w leczeniu ale i po wyleczeniu., ponieważ pozostają po nim blizny.Cysta


Cysty na twarzy są bolesne i również powodują powstanie blizn. Są to ogniska zapalne wypełnione ropą, które bardzo często tworzą się głęboko w skórze.
Lekarzem wspomagającym walkę z trądzikiem nie jest koleżanka. Jeśli przewlekle “chorujesz” na trądzik, musisz udać się do dermatologa. Chodź ogólnie dostępne kosmetyki do cery trądzikowej pomagają, pomaga również złuszczanie twarzy i jej oczyszczanie to czasami warto udać się do specjalisty, który pomoże zdiagnozować przyczynę trądziku. A już w kolejnym wpisie powiemy sobie o przyczynach trądziku u osób dorosłych. 


 


Wszystko tylko nie dermatolog, czyli klej wikol na wągry. Przemywanie pryszczy octem. 


 Darsonval w leczeniu trądziku.


 


 
Podobne posty

Napisz komentarz