Izotretynoina, skutki uboczne i efekty jakie uzyskałam po 8 miesiącach kuracji. Kuracja izotretynoiną tabletkami Axotret.

Autor: Basia Smoter


Izotretynoina – chodź jej skutki uboczne dla mojego organizmu były odczuwalne w bardzo dużym stopniu. I już po pierwszym tygodniu miałam ochotę rzucić tym wszystkim. Wytrwałam do końca kuracji. Z efektów leczenia trądziku jestem bardzo zadowolona. Zresztą zobaczcie na zdjęcia “sprzed” kuracji retinoidami. Dlaczego zdecydowałam się na tak drastyczne dla organizmu leczenie? Ponieważ czułam się całkowicie bezradna. Cały rok zmieniałam tylko leki – które tak naprawdę nic nie dawały. Tetralysal mnie wykończył i nie przyniósł żadnego efektu. Zresztą tutaj możecie przeczytać moją opinie o tetralysal i skutki uboczne również u moich czytelniczek. Wykonywałam masę badań – oczywiście prywatnie, więc rujnowało to mój budżet. Trafiałam w ręce kilku cieszących się bardzo dobrą opinią dermatologów, jedna Pani stwierdziła że ona już jest bezradna i nie chce mnie truć już żadnymi lekami – bo to nie przynosi efektów. W końcu trafiłam do bardzo dobrego dermatologa, który potwierdził wizję ordynatorki z oddziału dermatologicznego na Żeromskiego w Krakowie. Jedyne wyjście to leczenie izotretynoiną. Właśnie sobie uświadomiłam, że ten wpis może okazać się bardzo długi, więc polecam iść po kubek z herbatą. Na zdjęciu: po lewej ja bez makijażu przed kuracją, a po prawej ja w tej chwili pisząca wpis też bez makijażu. Przeczytajcie ten wpis do końca, a jeśli chcecie pogadać to na facebooku to stworzyłam grupę: Trądzik, leki, izotretynoina, porady, kosmetyki. Pomagamy. Dołączysz? – grupa ta ma na celu wspieranie się nawzajem w walce o piękną cerę i dzielenie się doświadczeniem.


 


izotretynoina efekty


 


   

Duży bolący pryszcz pod skórą. Trądzik torbielowaty. 


 


  


Tak, to była moja największa zmora. Trądzik torbielowaty. Duże bolące gule pod skórą. Na mojej skórze, raz za czas pojawiały się tak jakby ropne cysty – bez ujścia. Które w pierwszych fazach bolały. A później gdy już stan zapalny zniknął i czułam ulgę okazywało się, że ta treść – czy co tam było nie ma jak wrócić do poprzedniej formy i skóra się nie równa. Na Żeromskiego ordynatorka stwierdziła, że nie ma po co mnie kłuć, ponieważ i tak nie ma co tam pobrać do badań. Z jednej strony poczułam wtedy wielką ulgę, bo panicznie boje się igieł, a z drugiej strony nie byłam do końca zadowolona z “obsułgi”. Zlecone miałam kolejne badania z krwi, których miałam już wykonanych masę. Hormony miałam przebadane na każdą stronę. A te bolące guzki na brodzie w dalszym ciągu się wytwarzały. Niektóre znikały, a inne zostawały ze mną na dłużej. Jak to wpływało na mój stan psychiczny i samoocenę? – tragicznie. Szukając wtedy kolejnych rozwiązań, żeby uniknąć izotretynoiny trafiłam do kolejnego dermatologa. Który, utwierdził mnie i wpoił mi do głowy, że jedyne wyjście w moim przypadku to albo ostrzykiwanie sterydami trądziku, czyli w moim przypadku tej podskórnej guli, która nie chciała zejść, albo retinoidy. Z tym, że ostrzykiwanie sterydami, nie gwarantuję, że problem nie wróci w innych miejsach, a izotretynoina czyli retinoidy dają większą szansę na afekty w całym organiźmie. W tym czasie zrobił mi się również taki podskórny bolący pryszcz na plecach, więc z bezradności zgodziłam się na to leczenie. Ale od razu zaznaczę, to leczenie nie jest złotym środkiem dla każdego. Jeśli masz niewielki trądzik, lub raz za czas Ci “coś” wyjdzie – nie decyduj się na te leki. W okropnym stopniu obciążają organizm.


  


  

Duże bolące pryszcze
  


   
 


Skutki uboczne izotretynoiny, tabletki na trądzik. 


 
Od jakich skutków ubocznych zacząć? Tyle ich osobiście doznałam podczas brania leku na trądzik Axotret, że mogłabym na sam ten akapit poświęcić osobny wpis. I długo się nad tym zastanawiałam, czy tak tego nie zrobić. Ale może lepiej stworzyć jeden treściwy i bogaty w informację wpis niż ich 20. Pierwsze skutki uboczne leczenia izotekiem pojawiły się błyskawicznie. Już po tygodniu napisałam Wam wpis Axotret skutki uboczne po tygodniu kuracji.
    
  


Ból oczów podczas brania izoteków.


 
Ślepłam, miałam okropną trudność w skupianiu wzroku w danym miejscy, ponieważ obrazy same mi się po krótkim czasie rozmazywały. Dodatkowo doskwierała mi okropna nadwrażliwość na światło. A czasami  bardzo ciężko było mi rano otworzyć oczy, które się sklejały. Pani w aptece powiedziała, że to normalne, że podczas kuracji izotretynoiną osoby przychodzą po krople nawilżające do oczu. Takie krople kupicie bez recepty. Ja jednak muszę przyznać, że nienawidzę kopić oczu. Nie cierpię tego uczucia, gdy zimne krople rozlewają się oku. I kropienie oczu, było dla mnie najgorszym elementem zapobiegania skutkom ubocznym tabletek na trądzik Axotret.


 


    Suchość pochwy, seks i okres podczas kuracji Izotretynoiną. 


 
Zacznę może od tego, że ten lek działa na organizm wysuszając. Zatrzymuje wydzielanie łoju, więc się nie pocisz. Skóra Ci się nie poci, więc nic nie zapycha twoich porów i nie powstaje trądzik. I to nie ma odzwierciedlania tylko na skórze i w miejscach gdzie masz problemy ze skórą, ale w całym organizmie. Wszystkie błony śluzowe się przesuszają. I mowa tutaj nie tyko o błonach śluzowych w nosie, których suchość wkurzała mnie na maksa, a krwawienie z nosa to był chleb powszedni.. Znacie to uczucie, gdy na mrozie zamarzają Wam włoski w nosie? Tutaj coś takiego odczuwałam prawie cały czas – około pół roku. Błony śluzowe to również pochwa czy odbyt. I tutaj zastanawiałam się czy Wam pisać o takich faktach. Ale uznałam, że o tym jest tak mało informacji, a te skutki uboczne ma tak wiele osób, że wpis bez uwzględnienia tego byłby niekompletny. Może zacznijmy od pochwy. Jeśli używasz tamponów, możesz mieć problemy z ich aplikacją. Wydzielasz mniej płynów z organizmu, więc możesz czuć dyskomfort też podczas seksu. Gdy się podrażnisz, nie regenerujesz się szybko, więc możesz spodziewać się też pieczenia w pochwie. A przesuszona pochwa, która nie ma swojej naturalnej bariery ochronnej szybko łapie infekcje. Dlatego też, jeśli decydujesz się na seks podczas brania izotetynoiny, powinnaś zrobić razem z partnerem rozeznanie w lubrykantach. Ja swój żel intymny pokazywałam we wpisie, jak wybrać żel intymny? Skoro już jesteśmy przy pochwie to może tutaj ujmę problem okresu, podczas leczenia Izotretynoiną. Podczas brania leku, nie możesz zajść w ciążę, więc musisz się zabezpieczać i np brać tabletki hormonalne. Hormony z reguły zmniejszają ilość krwawienia miesiączkowego, a w połączeniu z retinoidami sprawiają, że twój okres może nie przypominać standardowej krwi a wiór. Ale warto być cały czas dodatkowo pod opieką ginekologa, żeby zobaczył czy “tam w środku” jest wszystko ok. A, i bardzo ważna jest oczywiście delikatna pielęgnacja miejsc intymnych.


  


 Krwawienie z odbytu podczas kuracji izitretynoiną.


 
Odbyt jest pokryty śluzówka, która też bardzo często z powodu przesuszenia, braku “ślizgu” podczas wydalania nie robi nic innego tylko pęka. A za tym idzie, ból podczas wydalania i krwawienie z odbytu – i to jest bardzo częsty skutek uboczny leczenia trądziku tabletkami z izotretynoiną, czyli tak zwanymi retinoidami. Mało o tym znajdziecie wiadomości ponieważ lepiej komuś powiedzieć, “przesuszały mi się usta”, niż “przesuszał mi się odbyt”. Ale jest na to rozwiązanie i warto o tym rozmawiać z lekarzem – NIE WSTYDZIĆ SIĘ TEGO. Najprawdopodobniej dostaniesz maść do smarowania odbytu, która ułatwi Ci normalne fizjologiczne sprawy – takie jak robienie kupy. 


   


 


 


Suche usta podczas leczenie trądziku


 


 


Napisałam troszkę wyżej o ustach. Moje usta były okropnie przesuszone. Gdy zapomniałam zaraz po przebudzeniu ich sobie nawilżyć, to podczas jedzenia śniadania pękały mi kąciki. Pojawiły się zajady, które jak możecie zobaczyć niżej na zdjęciach aż krwawiły. Miałam też bardzo często tak, że już budziłam się rano ze skrwawionymi ustami. I tutaj uwaga do Was. Jeśli lekarz da Ci gotową pomadkę do leku na bazie wazeliny, nie stosuj tego. To Ci nie pomoże od środka, a da tylko wrażenie wizualne. Ja podczas leczenia zakochałam się w produktach eos, któe genialne wpływały na moją skórę i usta. Zresztą wspominałam już o tym we wpisie z najlepszymi nowościami z sierpnia. Szukaj czegoś, co ma w sobie naturalne olejki i masła, a nie parafinę.


 


axotret skutki uboczne
retinoidy skutki uboczne


    


     


 Bardzo wrażliwa skóra, nie wiesz kiedy się kaleczysz. 


 


Podczas początku kuracji Izotretynoiną mieszkaliśmy u rodziców. Wiele razy budziłam się rano z ranami i przetarciami na rękach i ramionach. Myślała, cholera co jest grane. Jak się okazło, gdy schodziłam w nocy po picie dla Olafka, ocierałam się czasami lekko o ścianę wyłożoną kamyczkami. Nawet nie czułam jak robiły mi przetarcia i strupki na rękach. To samo było podczas drapania, gdy mnie coś swędziało. W wyniku tego mam teraz lekkie blizny. Jak to się stało, że tego nie czułam? Ponieważ szczególnie na początku kuracji same z siebie bolały mnie ręcę, łapaki, i kręgosłup, więc bólu skóry jakoś już nie rozróżniałam. 


  


 


  


  


Izotretynoina, izoteki czy inaczej zwane retinoidy to zło.


 
Mimo tego, że tabletki na trądzik wyleczyły mi buzie i pomagają niejednej osobie z uporczywym trądzikiem na którego nie ma innej rady. Retinoidy to zło. Lek, który wyniszcza organizm. Mi bardzo zaostrzyła się anemia. Miałam częste zawroty głowy i stany jak to nazywam przedomdleniowe – wiedziałam że jak zaraz nie usiądę lub się nie położę to legnę jak długa na ziemi. Siadają nerki, siada wątroba, pojawia się wielki cholesterol, może siąść psychika. W końcu wyczytujemy w ulotce “zauważyła Pani podczas terapii izotretynoiną zmiany w nastroju, smutek, apatię lub ma Pani myśli samobójcze. Przerwanie leczenia może nie wystarczyć, aby złagodzić objawy i być może będą konieczne dalsze badania psychiatryczne lub psychologiczne”. Gdy brałam Axotret byłam troszkę bardziej impulsywna, trudno mi było skupić uwagę na jednej rzeczy – byłam okropnie rozkojarzona. Jednocześnie senna i jednocześnie nie mogłam zasnąć – nic chyba bardziej człowieka nie może wkurzyć.


  


Leki podczas stosowania Izotretynoiny,


 


Podczas zażywania tabletek Izotek, Axotret,  Aknenormin Curacne, Isoderm, Roaccutane, Tretinex – czyli leków na bazie retinoidów lub tzw izotretynoiny. Nie wolno zażywać części leków i ziół, dlatego warto wszystko konsultować z lekarzem. 


 


 


trądzik torbielowaty


 


     


   


 


Czy Axotret całkowicie wyleczył mój trądzik?


 


Nie, tzn nie pojawiają mi się nowe zmiany skórne, ale ta zmiana, którą widzicie na zdjęciu u góry po lewej stronie nie do końca się wchłonęła. Co to oznacza? To oznacza, że Wy widzicie teraz, że mam gładką skórę, ale gdy dotykam tego miejsca coś tam jeszcze wyczuwam. Jednak już brałam tak długo ten lek, że nie mogę teraz kontynuować leczenia, aby wszystko zniknęło do zera. Największe efekty w leczeniu widziałam w ostatnich 3miesiącach. Na chwilę obecną pozostały mi jeszcze blizny po trądziku. Które będę usuwała pewnie laserem czy innymi cudami. Ale nie mogę zrobić tego teraz, ponieważ jeszcze chyba pół roku ma minąć zanim skóra dojdzie do siebie. Skończyłam brać leki w Święta. Właśnie minął miesiąc o ostatniej tabletki i umówię się do dermatologa tak jak mi powiedział, dopiero teraz po miesiącu na wizytę kontrolną. Póki co przez ten miesiąc trądzik nie wraca, a ta moja zmiana łagodnieje. A ja w większości czasu chodzę szczęśliwa bez makijażu 🙂  . 


    


   


 


Czy można pić alkohol podczas brania izotretynoiny?


 


Zapytałam o to mojego dermatologa a , że to jest to człowiek życiowy powiedział : “Niby nie można, a każdy pije”. Więc i ja raz za czas napiłam się jakiegoś pysznego słodkiego drinka, lub likieru i nie zauważyłam żadnych skutków ubocznych, czy nawrotu trądziku po degustacji. Od razu zaznaczę, że to nie było nachlanie się i popijanie tabletek alkoholem. Jak to działa na leczenie? tego Wam nie powiem 😉 


    


    


Ten wpis już kończę. Z serii leczenia izotretynoiny napewno pojawi się jeszcze wpis odnośnie, żywienia podczas brania tabletek i pielęgnacji skóry przy izotretynoinie oraz o makijażu dla bardzo przesuszonej i wrażliwej skóry. W dalszym ciągu też zbieram Wasze historię związane z tym lekiem. Więc jeśli leczyłaś się izotretynoiną lub to robisz napisz do mnie. A opublikuję Twoją historię tak jak historię dziewczyn, które chciały się podzielić tym co przeszły i czy w ich wypadku trądzik wrócił


  


 Możecie zerknąć też w kategorię trądzik – na blogu.


   


Zapraszam do obserwowania bloga i polubienia Basia Smoter Blog na Facebooku (chociaż wierzę, że to już robicie od dawna)- tam pojawią się informację o każdej nowej historii osób, które brały te tabletki na trądzik oraz masa nowości ze świata Beauty. Jeśli chcecie podzielić się Waszą historią i pomóc tak innym lub macie jakieś pytania, zapraszam również do kontaktu przez Facebooka. A mnie prywatnie znajdziecie na Instagramie – basiasmoter. Mam też dla Was kilka przydatnych linków, zarówno o leczeniu trądziku izotretynoiną, jak i o diecie na trądzik czy domowych sposobach na niedoskonałości. Do zobaczenia, Wasza Basia


       

Poniżej kilka linków, które mogą cię zainteresować:

Suche skórki na twarzy po nałożeniu podkładu. Sucha skóra twarzy, co robić?


Trądzik młodzieńczy, trądzik u nastolatki. Leczenie u 13 letniej Gabrysi Izotekiem.


Tabletki na trądzik, czy warto je brać? Aknenormin i Axotret efekty i opinie po leczeniu.


Izotek skutki uboczne leczenia trądziku. Opinia po 1,5 roku od zakończenia terapii. 


Jakie jedzenie powoduje trądzik? Co pomaga a co szkodzi w walce z trądzikiem?


Domowe sposoby na pryszcze. Jak szybko pozbyć się niedoskonałości domowymi sposobami.

 


po leczeniu izotretynoiną
retinoidy efekty leczenia


 


Podobne posty

Napisz komentarz