Anemia – co to jest? Jakie są przyczyny anemii? Objawy. Jak wyleczyć anemię?

Autor: Basia Smoter
Jak już wspominałam niejednokrotnie – mam anemie. Ale tak naprawdę większość ludzi nie wie co to jest anemia i spotkałam się z porównaniem jej do anoreksji. Nie, moi kochani anemia to nie anoreksja – chodź jest tak samo niebezpieczna dla życia. Dostaję masę pytań o sprawy zdrowotne od innych kobiet mających anemię bądź, które przeczytały mój artykuł o raku szyjki macicy i też borykają się z tym paskustwem. Dlatego wprowadzam na bloga nową kategorię – Zdrowie. Wiadomo – nie jestem lekarzem, ale przeszłam wiele na tle zdrowotnym i chce Wam przybliżyć kilka tematów od anemii przez leczenie raka szyjki macicy w szpitalu – okiem pacjenta, po choroby skórne w tym trądzik. Także raz za czas między poradami urodowymi i recenzjami najlepszych kosmetyków będziecie mogli znaleźć wpis z kategorii zdrowie.

 

 

Co to jest anemia?

Anemia jest chorobą krwi – tzw niedokrwistością. I tu nie chodzi tylko o to, że ma się za mało krwi ale o to że jest bardzo złej jakości. Jak prosto wytłumaczyć anemię? Porównam człowieka do pralki – może to śmieszne ale tak to łatwiej zrozumieć. Zdrowy człowiek (pralka) działa super – do prania dostarcza czystą wodę, pozbywa się przez to brudów i nic w sobie nie uszkadza. Człowiek chory na anemię (zepsuta pralka) również dostarcza wodę ale ta woda nie jest w stanie pozbyć się brudów, które w większej ilości osadzają się w pralce i powodują, że ta coraz bardziej się psuje aż przestaje działać.

Jak rozpoznać anemię? Objawy anemii.

Gdy masz anemię możesz czuć się jak w ciąży (oczywiście ciąża, ciąży nie równa) i tu nie chodzi o euforie z powodu poczęcia dziecka i chęć “wicia gniazdka” ale m.in o:
– uczucie ciągłego zmęczenia
– drażliwość
– obniżona sprawność ruchowa, zadyszki
– duszności
– uczucie zimna
– bóle głowy
– omdlenia
– depresja
– zaburzenia czucia
– zmiany na języku
– bladość skóry i spojówek oka
– sucha skóra
– zajady w kącikach ust
– krwawienie z nosa
– łamliwość i nadmierne wypadanie włosów
– słabe połamane paznokci
– podłużne prążkowanie paznokci
– szum w uszach 

Przyczyny anemii :

Przyczyny anemii są różne i bardziej i mniej(o ile można je tak nazwać) poważne:
– ostra utrata krwi,
– niedobór żelaza,
– nowotwory,
– choroby autoimmunologiczne,
– przewlekłe zapalenia bakteryjne, grzybicze lub wirusowe, 
– choroby nerek, 
– choroby przewodu pokarmowego,
– niedobór witaminy B12 oraz kwasu foliowego,
– choroby szpiku kostnego
– HIV, AIDS
   

Jak wykryć anemię?

Anemię można bardzo łatwo wykryć wykonując badanie krwi 

Jak wyleczyć się z anemii?

Leczenie anemii zależy od przyczyny. Czasami wystarczy wzbogacić swoją dietę w porządne posiłki bogate w witamy i minerały, a czasami nie obejdzie się np. bez zastrzyków i przeszczepu szpiku kostnego. Jest to bardzo groźna choroba i nieleczona totalnie wyniszcza organizm. Im wcześniej zostanie wykryta tym lepiej.

Jak zapobiegać anemii?

Profilaktyka anemii to zdecydowanie zdrowa dieta i przynajmniej raz w roku badanie morfologiczne krwi z rozmazem. Ludzie często myślą, że tylko wychudzeni mają anemię. Otóż nie – waga nie jest tutaj wynaczynieniem.
Na anemię w większości chorują kobiety. Tak, moje kochane – to my stanowimy 80% chorych na anemię. Prawda jest taka, że anemii nie wolno bagatelizować, to nie jest lekka choroba i nie świadczy o niczym dobrym w organizmie. Ja przez anemię kilka razy omdlałam. Miałam ją gdy w moim organizmie pojawił się stan zapalny oraz ogniska przed nowotworowe. Dalej jest moją zmorą – ale już mniejszą. Anemię trzeba leczyć, nie wolno jej pozostawić samej sobie. Trzeba szukać jej źródeł i trzeba do tej choroby mieć naprawdę kompetentnego lekarza, który będzie wiedział w którą stronę uderzyć. A nie lekarza w firmowym fartuszku z tej historii


Podobne posty

3 komentarze

Katarzyna Mirek 15 stycznia 2016 - 15:15

Oj anemia to moja "przyjaciółka" zawsze miałam problem z wynikami a w ciąży było to bardzo niebezpieczne. Ale jakiś sie udało temat przezwyciężyć juz mam nadzieje na dobre!

Odpowiedz
Obsession 15 stycznia 2016 - 16:26

Mi zawsze wszyscy usiłowali wmówić anemię,a dlaczego bo z natury jestem bardzo szczupła, ciężko ludzką wytłumaczyć że to nie o to tu chodzi

Odpowiedz
Asia 16 stycznia 2016 - 15:20

Ja również słyszałam mnóstwo teorii dotyczących wagi i anemii…

Odpowiedz

Napisz komentarz