Dysleksja co to jest? Problem, czy błogosławieństwo? Dysleksja rozwojowa w moim życiu, to mój atut. Prywatka #8

Autor: Basia Smoter


Dysleksja, kiedyś myślałam że to wyrok, że już zawsze nie będę potrafiła poprawnie pisać, będę “stękała” przy czytaniu i dostawała z dyktand same jedynki. I miałam rację – nic się nie zmieniło :). Jeśli dysleksja nie jest objawem lenistwa, a zaburzeniem percepcji to będzie przyjaciółką do końca życia. Dlaczego o tym piszę? Jest Was tu coraz więcej. Ja robię błędy, a Wy mnie poprawiacie. Super, dziękuję! Błędy od razu poprawiam, ale te “byki” będę robiła już zawsze. Potrafię napisać 99 razy słowo “potrafię”, a gdyby nie automatyczna korekta tekstu przeczytałabyś teraz potrawię – czy jest mi wstyd z powodu popełnianych błędów? Teraz nie, ponieważ mam doskonałą świadomość swojej wartości, ogromnych atutów i wielkiej wiedzy, którą posiadam – może to właśnie dzięki dysleksji? Która została stwierdzona u mnie dlatego, że mam ponadprzeciętną inteligencję i nie powinno mi pisanie, czy czytanie sprawiać trudności – a jednak. Moją inteligencję skupiam na czymś innym. Jak to się zaczęło?


    
    


 Dysleksja u dziecka w szkole. 


 
Z pewnością znacie ten strach i ciarki w brzuchu, kiedy wiecie, że za chwilkę będziecie musieli iść do tablicy, odpowiadać lub mówić wierszyk z pamięci? Moim panicznym lękiem było czytanie na głos. I nawet w szkole średniej unikałam tego jak ognia – a o dziwo, teraz czytam Olafkowi bajki z przyjemnością. Nawet jeśli się przejęzyczam, to dodaje od siebie jakieś wersy – moja nieposkromiona kreatywność 🙂 . Ale wiecie, jak to w szkole… Zawsze byłam jedną ze słabszych uczennic, jeśli chodzi o “czytanie na czas” – nie jestem pedagogiem, ale do tej pory uważam “sprawdziany” tego typu przed całą klasą za chore. Nigdy nie dostałam pozytywnej oceny z dyktanda. A po pewnym czasie słowa: “Wyciągamy karteczki i piszemy dyktando” nie robiły już na mnie wrażenia. Jedynki z dyktand z polskiego to była u mnie normą. Więc, kiedy dostawałam je również z pisania ze słuchu w języku angielskim, czy niemieckim wcale mnie to nie dziwiło. Jednak jak wiecie, maturę bardzo dobrze zdałam nie tylko z matematyki, ale i z języka polskiego oraz rosyjskiego. Wybór języka rosyjskiego był dla mnie pewnego rodzaju wyzwaniem, ponieważ dłużej uczyłam się angielskiego i niemieckiego. Jednak nauka języków idzie mi okropnie – zresztą czego się spodziewać jak po polsku się “średnio” porozumiewam :). Tak, mówię chaotycznie i często gubię słowa w zdaniach – możesz to również zauważyć na blogu. Jeśli tego nie widzisz, to oznacza to, że przeczytałam tekst przed publikacją jakieś 10 razy – a mimo to, Ty pewnie dalej zobaczysz w nim błąd – a ja zauważę go dopiero wtedy, gdy mi go wskażesz. Ale nie martw się o mnie, znam zasady poprawnej pisowni – teoretycznie wiem, kiedy powinnam pisać “om”, a kiedy “ą” i kiedy dawać przecinki oraz kropki. A praktycznie? Sami wiecie, że jedno zdanie może mieć dla mnie około 13 linijek – i nie przesadzam. Mylę, opuszczam, dodaje, przestawiam litery – i tego nie robi uczący się pisać 8 latek, a ja – mając 26 lat. Ty pewnie tego nie widzisz w tak dużym stopniu jak ja, gdy autokorekta podkreśla mi tekst. Moje błędy wynikają chyba głównie z tego, że mam okropnie słabą pamięć wzrokową. Potrafię przedstawiać się osobom nawet i 4 razy – nie zapamiętując ich twarzy, czy imienia. Anegdotka z mojego życia (teraz napisałam żcyia – ale to nie o to w tym momencie chodzi 😉 ) . Kiedy spotykałam się z moim – jak się okazało mężem, po sześciu miesiącach związku zamawiałam pizze mówiąc: przed bramą stoi biały samochód – o ironio losu, odkąd się znaliśmy jeździł srebrnym. 


   


 
Dysleksja u dorosłych. 


 


Prawdziwa dysleksja u dorosłych nie jest skutkiem “niedouczenia”, czy “nieoczytania”. Czytam mnóstwo książek, są to m.in książki teoretycznie psychologiczne – można powiedzieć trudne, a o rozwoju przeczytałam już chyba wszystko. A w powieściach zazwyczaj mylę bohaterów – ahh… na pracach klasowych się działo. Własnie jak ta moja dysleksja wyglądała na pracach klasowych w szkole średniej? Zawsze miałam wszystkie z możliwych puntów obciętych za ortografię, interpunkcję i stylistykę. – Pozdrawiam, tutaj wszystkie moje Panie od polskiego – chociaż pewnie tu nie zaglądną :). Nadrabiałam inteligencją, i radzeniem sobie z kluczem. Chodź sama robiłam błędy i dalej je robię pisząc “ę” zamiast “e” i na odwrót. Nie rozumiałam jak można nie ogarniać klucza na maturze? Lub na pracy klasowej? Przecież nie trzeba być Bóg wie jak inteligentnym, aby porównać kilka kluczy do prac i zauważyć zależności. W analizach zawsze byłam najlepsza. Zawsze się dziwiłam jak można “nie wstrzelić” się klucz – ja to uwielbiałam, uwielbiam swoją przenikliwość. Dysleksja stała się moim wielkim atutem, mimo tego że przez złą interpunkcję – za co Was bardzo przepraszam, czasami źle się Wam czyta moje teksty. Ale uwierzcie – naprawkę staram się “ładnie” pisać. 


 


 
Zalety dysleksji.


 


Na starcie napiszę że zaletą tutaj nie jest to, że zrobię błąd – napiszę mam dysleksję i jest wszystko ok – NIE. Zaletą jest to, że przy myśleniu wykorzystuję wszystkie swoje zmysły. Posiadam bardzo rozwiniętą kreatywność i żywą wyobraźnie – przez co jestem idealnym twórcą internetowym, marketingowcem i handlowcem. Dodatkowo mogę śmiało pokusić się o stwierdzenie, że potrafię sprzedać wszystko. Cechuje mnie świetna przenikliwość i intuicja. Pewnie gdy Ty myślisz, to myślisz słowami. Ja myślę obrazem i dlatego w sekundę Ty stworzysz obraz w myślach z około 5 słów, a ja za ten czas stworze 32 obrazy myślowe – to jest wielka różnica, a wyczytałam to w jakiejś mądrej książce. I wiem, przerywam moim rozmówcom – co jest okropne i niegrzeczne – ale tylko dzięki temu, nie zapominam tego co chce im powiedzieć. Mimo tego, że robię masę błędów i czasami naprawdę chaotycznie posługuję się językiem – to jestem idealną osobą do przekazywania treści, komunikatów i poglądów. Wspominałam już o mojej świetnej intuicji? Potrafię doskonale kreować nie tylko swoje doznania, ale i Twoje. Jestem idealnym obserwatorem, a dzięki zgłębianiu psychoanalizy potrafię szybko poznawać problemy ludzi i na nich wpływać – jakkolwiek to brzmi. 


   


 


I może, kiedyś się śmiałaś, czy śmiałeś z kogoś kto w szkole nie potrafił czytać na głos, nie szły mu wierszyki z pamięci, lub na językach obcych wymyślał niestworzone słówka – aaah… aż mi się przypomniały stare czasy. Kiedyś z przerażeniem, a teraz z uśmiechem do tego wracam :). Takie objawy czasami są powodem lenistwa, a czasami tak jak w moim przypadku dysleksji, która sprawiła, że mogę śmiało powiedzieć, że jestem ekspertem w tym co robię. Jak widzisz problemem nie są tu moje błędy, ale to czy śledzicie najlepsze porady i nowinki świata Beuty, na blogu, Facebooku – Basia Smoter Blog, czy instagramie – basiasmoter, które osobiście serwuję Wam jako specjalista. Tak samo jak zaledwie garstka dyslektyków, których Wam teraz przedstawię: Albert Einstein, Isaac Newton, Leonardo da Vinci, Charles Darwin, Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Robbie Williams, Tom Cruise, Thomas Edison, George Washington, Agatha Christie, Mark Twain, czy Whoopi Goldberg. Jak widzisz w tym szaleństwie jest ogromna siła. I o ile dysleksja nie jest “papierkiem załatwianym za pieniążki” przez rodziców dla leniwych dzieci, a prawdziwym potencjałem. Który w połączeniu z rozwojem własnych umiejętności i ciekawością świata, oraz większą wrażliwością i fascynacją otoczeniem rodzi geniuszy.  


 Jak słusznie zauważyłaś, problemem nie jest moja dysleksja. Ponieważ gdy zauważysz błąd mi o tym napiszesz a ja z przyjemnością go poprawię, ale fakt że nie warto przegapić treści jakie dla Was tworzę. Bo doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że tylko obserwując bloga, lubiąc Basia Smoter Blog na Facebooku i śledząc basiasmoter na instagramie będziesz znała najlepsze porady urodowe i wiedziała na jakie produkty, kosmetyki i gadżety warto wydać pieniądze. Tradycyjnie odsyłam Was również do innych ciekawych wpisów na blogu. Buziaki, Wasza Basia. 


 

> Puszące i suche włosy – jak sobie z tym poradzić?


> Zobacz, jak i ile zarabiam na blogu.


> Pyszne ciasto czekoladowe, które nie wymaga zdolności kulinarnych.


> Najlepszy podkład. Jak dobrać idealny podkład.


> Efekty leczenia Izotretynoiną. Jakie efekty uzyskałam po leczeniu trądziku tabletkami?


> Suche skórki na twarzy po nałożeniu podkładu – jak sobie  z tym radzić?


 


 


Podobne posty

Napisz komentarz